TOPlist
  

Poznámky nielen o strave

 

 

Treba si uvedomiť že od stravy záleží či náš Eklektus bude žiť kratšie 5 -10 rokov alebo  20 - 30 rokov - je to v našich rukách a málokto chápe že je to aj v krmení.

V Austrálii nájdeme tam veľmi mnoho  dobre informovaných chovateľov ktorý majú chov po desaťročia. To nie je neobvyklé, že žije eklektus 15,20, a dokonca aj cez 30 rokov.Uvádzaný údaj dĺžky života 40-50 rokov sa vzťahuje na voľný život v prírode a nie v zajatí.

V Európe a v USA  je situácia u pet chovateľov o dosť horšia - priemerne do 10 rokov života a je to záležitosť stravy - najčastejšie chovateľ nevedomky postupne "odpáli " pečeň .Ono sa to deje postupne a pomaly takže to nemusi byt zrejmé...

 

Prečo nemôže Eklektus jesť rovnaké jedlo ako ostatné vtáky 

 

Tento druh papagájov má dlhší gastrointestinálny trakt v porovnaní s inými papagájmi. To znamená, že im  trvá dlhšie tráviť potravu a tiež zvyšuje vstrebávanie vitamínov, živín, minerálov atď ...Preto pozor na akúkoľvek potravínu s pridanými  umelými vitamínmi - budú sa u tohoto druhu  vstrebavať vo väčšom množstve a môžu mať potom úplne opačný efekt ako sme chceli.

 Vysoký obsah cukrov v "modernom prešlachtenom" ovocí nie je v pohode / je asi 1,5 x vyšší ako pred 60 rokmi / . 

V prirode zjedia okrem púčikov a kvetov  hlavne nezrelé a  zrejuce trpke ovocie s nizkym obsahom cukru -lebo keby čakali na dozretie už by sa ho nedočkali . Prečo ? Lebo v pôvodnom domove - tropickom pralese žijú aj opice a iné  živočíchy ktoré dychtivo hĺadajú zrelé ovocie- je tam veľký "konkurenčný " tlak.

V zajatí tieto papagáje sú pomalý jedáci a držia neznáme čerstvé ovocie v ich spodnej časťi zobáka a dlho premielajú a testujú jazýčkom predtým, ako ho prehltnú. Toto správanie je inštinktívne a zdá sa že je to zapríčinené vrodenou opatrnosťou k vysokému počtu jedovatých rastlín v dažďovom pralese.

Napríklad pôvodné divorastúce jablká majú horkejšiu chuť ked ich porovnáte s vyšlachtenými odrodami v hypermarkete . Pestované odrody jablk ktoré sú dnes k dispozícii majú viac ako 160 gramov cukrov /fruktóza/ na 1 kilogram. Ešte pred 50 rokmi, bol obsah cukru menší o polovicu a to je na zamyslenie kam to šlachtenie a  genetické inžinierstvo vedie...

 

Dostatočný pohyb a možnosť psychickej stimulácie vo veľkej miere ovplyvňuje príjem a trávenie potravy. Papagáje chované v nevhodných podmienkach trpia poruchami správania nehovoriac o atrofii svalstva.

Pri kŕmení je dobré byť kreativny ,všímavý a snažiť sa neprekrmovať papagáje a nenudiť ich jednotvárnou stravou a pohľad na zdravého papagája s krásnym lesklým perím za to stojí.

Podstata je že nenechávam v miske takéto "vlhké" jedlo viac ako dve hodiny (podľa teploty vzduchu - v zime dlhšie a v lete kratšie lebo môže potrava kvasiť a to je nebezpečné a eklektusy majú istú náchylnosť na bakterie ktoré by urobili šarapatu .Preto o par hodin nemilosrdne dávam suché krmivo ako granule oriesky zrno.

 

mrkva,bataty,naklicena fazulka,kokos cerstvy nastruhany,quinoa,psenica,ryza,proso,pohanka ,všetko vlhke,naklicene alebo trosilinka povarene minimalne den vopred vecer namocene vo vode...

 

Strava pre Eklekta - zábava pre Vás --- alebo varím ,varíš ,varíme...

Ked poviem nejakemu laikovy ktorý nemá páru o tomto druhu a spomeniem varenie fazule a strukovin tak prevrati oči dohora a povie ironicku poznamku že či majú v prírode kuchynský varič.

Stručne zhrniem slovami -idiotov a rypakov si netreba všímať lebo som to už vysvetloval že volná príroda v má úplne iné zdroje betakarotenu a vlakniny a mikroelementov a plody palmove plody pandanus ktore tvoria zaklad stravy v domovine u nás nie sú preto musíme takto nahradzovať chýbajúce prvky.  Napríklad u mrkvy krátke sparenie zeleniny zlepšuje /znásobuje / vstrebávanie betakaroténu.

 

 

Toto treba vedieť ešte pred kúpou a to nám tvorí dosť veľkú časť finančného rozpočtu preto s tým treba rátať.

Čo som teraz pochopil je fakt že v miske by mala prevažovať zelenina nad ovocím a snaha je o "low sugar" nízky obsah cukru.

V lete ovocie dame len na dve hodinky - cukry v ovoci sa rychlo rozkladaju - kvasia.Tieto papagáje su kriticky závislé na ich strave aby prispela k udržaniu ich zdravia.Problémy a zlozvyky ako je trhanie peria môžu byt zapričinené aj dlhodobou zlou výživou.

 

 

40-70% stravy vo forme ovocia a zeleniny 

Nezabúdajme odkial tieto vtáky pochádzajú /a jedia hlavne subtropické a tropické ovocie v korunach stromov dažďového pralesa.Mali by figy, banán, mango, Paw Paw, mučenka, melón, jahody, granátové jablko, kivi, ale menšie množstvo jabĺk, hrušiek a pomaranča .Osobitne by som vyzdvihol čili papričky - od baranich rohov cez madarske palive guličky az po habanero odrody - papagaje nemaju senzory na stiplavy kapsaicín a v primeranom mnozstve pôsobí prospešne - moja Viki doslova miluje semienka vykusat z baranieho rohu.Normalne su tazkozohnatelne plody palmy olejnej - tym sa živý v domovine- obsahuju mega veľké množstvo betakarotenu.

Ale na slovensku mame ine skvosty -šipky,jarabiny,hloh,plody bazy,koren púpavy, čiernej,aronie,ribezle,ringloty,morušu a rakytník a kopu dalšich zaujimavych potravin .Ako vraví klasik -čo je doma to sa počíta- hlavne nech to je u Vás čerstve,nasušené alebo v mrazničke.

Ja osobne šípky vyzdvihujem - davam ich do malých mikrotenovych sačkov čerstve a zamrazujem.Potom stačí vybrať a preliať na minutu rychlovarnou kanvicou.Horšie je to v Bratislave v septembri s jarabinou - na tu chodim do čiech na Vysočinu ale jednoduchšie je si zasadit v zahrade stromček.Tento rok som si cez internet objednal cca kilo rakytnika a kupodivu ho rozmrazeny jedia čo je fajn,

 

Mrkva, sladké zemiaky a kukurica to je bohatý zdroj beta-karoténu, obsahuje značné množstvo vlákniny. Kukurica je veľmi vysoká v obsahu  škrobu, a ja odporúčam obmedziť jej príjem na 3 -2x každý týždeň. Mrkvu a sladké zemiaky /batáty / by mali mať každý deň!

Tmavo zelená listová zelenina je výborným zdrojom beta-karoténu,pupavové listy,špenátové listy,ale treba držať na uzde a v menších davkach kapustovité -(brassicaceous) lebo obsahujú pri prehnanom podavaní vela šťaveľanov a môžu narušovať vstrebávanie iných živín.Takže s brokolicou, ružičkovým kelom, kapustou ano davame ale nepreháňame.

 

 

25-40% stravy --- vysoko kvalitné granule                       

Ja použivam Harrisons pelety ale teraz testujem talianské-za studena lisovane pelety MICROPILS /od Fioretta Rag. Gianni-kupene v eshope /www.animalfood.sk/ a kupodivu dobre ich berú ako doplnok k zrnu- ale skusal som aj americke pelety Pretty Bird Eclectus Special /sklamanie/ ale pokukoval som aj po ZuPreem FruitBlend ale ta modifikovana geneticky upravena soja a kukurica ma odradila aj ked to nemusi byt zlé krmivo,potom som rozmyslal aj o značke KAYTEE .Na taketo krmivo treba papagaja postupne priviknut - necakajte zazrak ak na pelety nie je zvyknuty - musi sa postupne preorientovať alebo ako je použité v letaku anglické slovičko DIET CONVERSION.

Akékoľvek zmeny v stravovaní by mali byť vykonávané postupne.  Váženie vtáka (v gramoch) na dennej báze pomocou presnej váhy je najlepšia metóda pre monitorovanie adekvátnej spotreby potravín. kolísanie hmotnosti väčšej ako 10% je už považované za problematické.

Zrno,rôzne semená by malo  tvoriť iba 20% - 40% stravy

Ruku na srdce -- toto je ideal ale ako ťažko dosiahnutelny,,,ano aj pre mna...za nebezpecenstvo cislo jedna vidim rozmaznaneho papagaja ktory povytahuje vsetky slnecnicove semena zo zmesi - toto je nebezpecne spravanie.Ja davam zmes bez arasidov a s velmi nizkym obsahom slnecnice od Deli Nature ale netrvrdim že tato zmes je jedina dobra...Velmi doležitá je čistota zmesi - par krat som sa popalil a kupil za nekrestanske peniaze zmes zrn ktora bola zaprasena a po mesiaci tam zili molice a ine živočíchy svojim vlastnym životom - aj to sa da zachranit zmrazenim a rozmrazenim ale taketo produkty si urcite nekupujte kde nie je garantovana kontrola kvality a semena z pochybnych zdrojov.Kvalitné firmy garantujú lepšie postupy a tym aj lepšiu čistotu zmesi bez prachu v ktorom môžu byť často baktérie.

Nakličovanie semien je samostatná kapitola ktorá sa vymyká tejto kategorii - pri nakličovaní je treba davat pozor na to že tento úkon - klíčenie semien má veľký potenciál byť kontaminovaný baktériami a hubami (plesne).

 

Do suchého krmiva pridávam rozdrvené oriešky /ja hlavne lieskove /a vysušené ovocie ale nie kandizovane ale v biokvalite hrozienka ,susena aronia,goji,sipky...

 

 

Záber na sitko kde mám pre Maxa uvarenú Quinoa ,kamut,kukuricu,proso,zelený hrášok,čierna ryža .Tie biele kocky sú kokos ten nevarím ,dalej pridávam jarabiny ,šípky,trnky,plody čiernej bazy - tie iba rozmrazím mam to už spracovane vo vela malych sackoch v mraznicke.

 

Kanáriky môžete bez rizika kŕmiť lacným krmivom -zrnom -z miestneho chovateľského obchodu --ked toto urobíte s Eklektusom                  tak ho nájdete do dvoch rokov  alebo aj skôr mŕtveho v klietke.Je to dané stavbou žalúdku - má dlhší zažívací systém a nevyhnutne potrebuje viac zeleniny a ovocia /vláknina /---

 

 PRIBLIŽNÉ  ZLOŽENIE  STRAVY AKÉ DÁVAM JA 

60% ovocie a zelenina ,čerstvé bylinky,klíčky...

30% zrniny  10% oriešky

 

3% živočíšna bielkovina občasne

 

uvedené údaje sú iba orientačné pretože presná matematika sa tu nedá uplatniť a závisí aj to či je zima alebo letná sezóna kedy dozrieva veľa zeleniny a ovocia -ale určite by nemalo prevažovať suché zrno nad vlákninou v ovocí a zelenine .

Zrno a strukoviny majú byť radšej namočené den predtým vo vode / napríklad cícer,mungo a pod / alebo naklíčené --- ja nakličujem každý týždeň ale v tropických horúcich dňoch v lete toto nerobím kôli zvýšenému riziku bakterálnej infekcie - dávam radšej granule Harison  spolu so zmesou orieškov a  zrna.V letných tropických horúčavach častejšie mením vodu v miske a ovocie iba z ruky na priamu spotrebu -- lebo sa pri vysokej teplote sa jedlo s obsahom cukru (fruktózy v ovocí ) rýchlejšie kazí a bakterie sú aktívnejšie .

Na fotke dole je môj párik tesne po jedle - zvyškov jedla na zobáku sa zbavia prudkým pokývaním hlavy takze to potom odletí aj meter a pol mimo klietku a este potom si ošuchaju zobak o bidlo alebo nejake lano aby ho mali čistý...Vlhké krmivo dávam ráno ked vstanem predtým ako idem do práce ho vymením sa suchú zmes zrna a peliet a orieskov.

 

        

 

Eklektus má nezvyčajne dlhé tráviace ústrojenstvo a preto vyžaduje veľmi vela vlákniny ,betakaroténu aj vápnika a vela dalších stopových prvkov. Nepouživajme prosim arašidy a veci kandizovane a veci pražene /napriklad prazene tekvicove semienka/ ak nechceme mu skracovat život.Vyhnime sa veciam s riasou spirulinou .Nepouživajme farbene pelety s geneticky upravenou sojou 

 

 

Melón žltý miluje- hlavne sa sústredí na semienka v strede takže tie neodstraňovať.


Kokosový orech.Ja kúpim tak 4 ks a dám si tú prácu a vydlabem,očistím a nakrájam na kocky a zamrazím do velmi veľa sáčkov ako denná dávka do  mrazničky. Dobre znáša rozmrazenie.

Kiwi-prve stupne v hitparade čo mu chutí .Hlavne semienka má rád a počujem mu ako rád drtí semienka vo vnútri.Šupa býva veľmi často chemicky ošetrená tak pre istotu okrájam.

 


Klasika v podobe banána.Jeden čas vedel zjesť takmer tretinu banána ale potom sa mu akokeby prejedol.Dobrý nosič na podávanie laktobacilov PT12 - občas mu ho posypem týmto prípravkom a malý kúsok dám hned k odkúsnutiu.

 

Ananás. Zavesil som mu polovičku na špagát a o pol hodinu tam nič nebolo - len problem je že zjedol iba 10% ostatné z čistej radosti ničenia zobákom rozkuskoval na kúsky a vyhodil na dno klietky.Ak nie je bio tak pri komerčnom pestovaní sa používa dosť veľa chémie až som bol prekvapený.

Batáty - sladké zemiaky a betakarotén to už ide spolu a betakaroténu pre tieto papagáje a žakov nikdy nie je dosť.Odporučujem bud pokrajať na kocočky a povariť vo vode alebo cely do alobalu a do rury uvariť a potom rozmačkať ako pyre k niečomu.

 

Goji alebo ak chcete Kustovnica čínska je druh rastliny z čeľade ľuľkovité.Pridávam do zmesi. 

 

 

 

 

Physalis /židovska čerešňa/  dnes bežná vec v obchode.Občas dávam.

 

 

 

 

Keďže viem čo dokážu plody schizandry čínskej a trochu sa vyznám v bylinkách tak v primeranom množstve použijem.Doteraz som si myslel že pre papagáje to kŕmim  iba ja ale intrenet ma uviedol do obrazu  že určite nie som prvý ktorý to dáva papagájom.


PAPAYA ..môj tip !!!Nebudem písať čo všetko obsahuje -každý si to nájde na webe.Maxikovi chutí a videl som fotky z chladničky jedného špičkového chovatela a mal ju tam tiež. 

občas kupujem- pozor na postreky !

 

 

 

Mango môže byť!Nevýhoda jediná - veľkú časť zaberá kôstka .Výhoda- obsah stopových prvkov a vitamínov.Musí byť zrelé - nie nedozrelé a ani moc prezrelé.

Toto asi nikto nepozná -kuriozita ---ani sa nečudujem...banány severu alebo ASIMINA TRILOBA alebo PAWPAW.Sú to jedlé plody zo stromčeka  ktorého niektoré odrody sa dajú úspešne zasadiť a pestovať od moravy smerom k teplejším oblastiam úplne bez problemov.Normalizuje -obnovuje -črevnú flóru.

FIGY- ideálna potrava s ktorej sa nepriberá -čítal som fakt dobrý článok od slovinskeho chovatela eklektusov Roberta Sekardiho -

Jemu tam rastú za domom čo mu závidím ...

 

 

 

Tu nemusím nič písať - iba dodám BETAKAROTÉNU nie je nikdy dosť...Dá sa jemne na okamih podusiť aby sa uvolnilu viac tejto látky. 

 

 

 

červený palmový olej v bio kvalite - ja používam tento na obrázku . - ideálne na granule Harison alebo tym polejem den predtym namočene zrno.Zlepšuje okrem iného aj stav peria.15x viac betakarotenu ako je v mrkve Obsahuje  tokotrienol, ktorý ochraňuje výstelku ciev.Nebojte sa - v tomto prípade výrobca prispieva na obnovu pralesa čo je asi výnimka z pravidla.

 

šípky -- na jeseň si ich zbieram asi kilo a potom po pár kusoch dám do sáčkov a zamrazím.Potom stačí vytiahnuť z mrazaku tak 6 ks v sačku a  preliať vriacou vodou z konvice .Rád ich "ožužláva" dobré ako prídavok a spestrenie.Dajú sa samozrejme aj vysušiť.

 

 

Rakytník Rešetliakový --okrem velkeho množstva vitamínu C je zásobárňou vitaminu A-je to taký biostimulátor -jeho organicke kyseliny podporujú imunitu - chovatelia papagájov odporučujú pri nachladení dobré vysledky.Slovenský žen šen :-)))

 

 

Mungo.Ja ho ked pridem z prace domov necham namočené vo vode a ráno odoberiem a dám variť tak 10 -20 min a pridavam do krmiva.Ďalšiu časť nechám 

bez vody v miske nakličovať - občas vysypem na sito a prepláchnem vodou.Tak mám aj prefektné klíčky .Obsahuje veľa stráviteľných bielkovín, železa, mangánu, horčíka, draslíka a fosforu, vitamínov skupiny B.

 

Cícer.Veľa vlákniny a je dobré že neobsahuje lepok. Čo je úplne skvelé, zo strukovín najmenej nafukuje.Den predtým namáčam na noc do vody a šetrím čas pri varení.Dá sa naklíčiť ale trvá mu to dlhšie ako mungo kým naklíči.

Obsahuje bielkoviny, tuk, sacharidy, vlákninu, draslík, vápnik, horčík, zinok, fosfor, sodík, železo, meď, mangán, selén, vitamíny A, B, C, E, K, kyselina listovú, kyselinu pantoténovú, omega3 a omega6 mastné nenasýtené kyseliny a betakarotén.

Ryža.Klasickú bielu vôbec nepoužívam.Dávam úplne čiernu ryžu /u nás pod názvom indiánska ryža/ alebo dávam paddy ryžu / ryža v šupke/ alebo dával som aj hnedú ryžu.

 

 

 

 

 

 

 

.

Konopné semienko je zdrojom kompletnej bielkoviny - obsahuje všetky aminokyseliny vrátane všetkých 8 esenciálnych, obsahuje esenciálne mastné kyseliny Omega 3 a Omega 6 v ideálnom pomere 1:3. Konopné semienko má veľmi vysoký obsah obidvoch základných nenasýtených kyselín - kyseliny linolovej kyseliny alfa-linolenovej .Maxo ich má fakt rád ale nedávam mu ich vo veľkom množstve


QUINOA alebo Merlík čilský to je superpotravina ktorej já fandím takže aj maxo musí .Dosť rýchlo varením zmekne oproti strukovinám je rýchlo hotová takže ked sa ponáhlam do práce a varím Maxíkovi tak určite tam je aj toto.Toto musím mať po ruke,

 

 

 

Fazula má veľa farebných podôb.Namočiť a potom krátko 10 -20 min povariť podľa typu.

Má najvyššie hodnoty stráviteľných bielkovín.

(20-25%). Pre porovnanie mám údaje napr zo

slnečnicou 11%, prosom 7%, kukuricou 7%, lesknicou 12%.

 

 

 

Brokolica bežne je v každom obchode.Má veľa Vápnika.Obsahuje viac ako bielkovíny, vlákninu, draslík ,vitamínu C a navyše foláty, horčík, fosfor, betakarotén, vitamín A, luteín aj zeaxatín

 

Maliny -sezónne ovocie

 

 

 

 

černice

 

  

 

 

 

***top u nás **** MARACUJA alebo Mučenka ...Semená im velmi chutia jediny problem je cena a moznost zohnania može byt aj problemom ale v Ba ja kupujem v obchode JEME a kupim cerstve s hladkou kožou ale necham ich dozriet - tak dva tri dni až je koža zošuverena ako na obrazku- tak im najviac chutia, Zahada je ta ze samcovi to chuti tak ze ju dam na dve polovice a fixujem troma sparatkmi prepichnutim /na bidle ma dierku kde pasuju tie sparatka / a tak vyjeda iba semienka. Samici musim inak podavat -lyzickou  vybrat vnutro do misky, Dvaja papagaji a kazdy ma ine moresy pri jedle :-)

 

 

 

 

 

 

 

Lieskové orechy .idealne .

 

 

 

 

 

pekanové orechy

 

 

 

 

 

 

Mám zasadené slnečnicové semienka - tieto klíčky sú omnoho lepšie ako samotné slnečnicove semienka.

 

 

trháme -Stellaria Media - "chutná burina" 

 

rastie v každom trávniku - slovenský názov Hviezdica Prostredná ale starý rodičia jej hovorily kuračka / alebo česky ptačinec/

lebo vtáci a kuratá ju milujú vyzobávať.Niet divu -má veľký obsah vitaminu C a E 

 

 

 

 

 

 

Púpava - aj koreň...

 

 

 

 

 

  granátové jablko    a po Maxovi toto ostalo... 

 

vyjedá iba červené šťavnaté  jadierka- ostatné je odpad.

 

 

 

 

  Pelety zmačky HARRISON´S

 

Jediné čo bráni ich rozšíreniu na slovenskom trhu je ich cena

Ako k tomu dôjde slovák ked zaplatí za pelety 15,90 € a američana to isté ale v USA stojí 7.74 € ?

Inak dobré pelety -organické bio- najviac v lete ked sa všetko ovocie rýchlo kazí.Ja ich viem nakupiť mimo SR za lepšiu cenu - a kašlem na vśetky predražené predajne  (okrem výnimiek ) Inak na toto krmivo ich Vy musíte naučiť - ale ja ho dávam aj rukou ako odmenu.

 

 

 

K prekvapeniu celkom dobre primaju toto takmer neznáme talianske krmivo od firmy  FIORETTA Rag. GIANNI di paolo Fioretta & C. S.N.C ale dávam iba v menšom množstve ako doplnok -napriek tomu že je tam arašidova muka ale v malom množstve som nebol nadšeny ja ale ostatne veci su výborne skombinovane / a ked im to chuti tak to majú mať.Link na krmivo je tu http://www.animalfood.sk/index.php?dispatch=products.view&product_id=589

 

 

PHONIOPADDY /DROBNE SEMENO Z UGANDY/  

 

DELI NATURE 61  parrot  briliant                      DELI NATURE              nízky obsah slnečnice - odporučujem         FRUIT PATÉ  

 

Inak keď sa budete zaoberať stravou ,toxickými látkami a pesticídami a prípadne nahliadnete do tajomstva hydroponicky pestovaného šalátu v automaticky počítačom riadených megaskleníkových mestečkách ---veľmi rýchlo pochopíte aké strašne nezdravé veci ľudia do seba pchajú v nadnárodných potravinových reťazcoch a príde Vám až absurdné keď do toho veľmi nahliadnete - skratka budete mať pocit že niekto chce aby ste sa ľudia nedožili dôchodkového veku a po odpracovaní pred dôchodkom rýchlo zomreli,,,ale nebudem tu konšpirovať - to je príbeh na moj iný web.

Preto hovorím že každý kto má záhradku a môže vypestovať vlastné plodiny bez postrekov urobí dobre nielen pre svoje zdravie ale aj zdravie papagája.Ja som si zariadil aj na balkóne kvetináče a mám tam papričky -baranie rohy , bazalku, a viem čo jem a druha vec je chuť a vôňa a čerstvosť.Pestovať sa dá u nás v Ba aj figy ,granátové jablká,aroniu,rakytník - fazulu,hrach,bataty a vela vela zaujímavých plodín.

 

čo nedávať papagájovi?

 

 

Avokádo -  obsahuje toxické látky pre papagája istá smrť

TEFLON VÝPARY ALEBO JEDLO NA ŇOM PRIPRAVENÉ

Panvice / ale aj pečiace rúry ,zapekacie variče ,toustovače / dokonca aj niektoré hlavice zvnútra vo fénoch sú potiahnuté teflónom sú skoro všade -

pri zahriatí na vyššiu teplotu
sa 
uvoľňuje toxický plyktorý má na svedomí stovky mŕtvych papagájov vo svete .Ale DuPont /USA/ má skvelých právnikov a  a preto je to prehrany boj aj ked výpary škodia aj ľudom s globalnymi hráčmi sa súdiť nedá.

Nedávať syr,mlieko ,kávu,mäso bez tepelnej úpravy,mäso znehodnotené konzervatmi / údené ,slanina z obchodu.../

Nedávať surové nevarené fazule ---povariť ich !

Nedávať granule -výrobcovia pridávajú  /geneticky upravenú /sóju .

GM potraviny prošly jen malým dlouhodobým testováním na lidech, ale několik zvířecích testů prokázalo negativní zdravotní následky. Nedávno jedna velká studie potvrdila, že látka používaná ve většině pesticidů, včetně nejvíce prodávaného Roundup, glyfosát způsobuje vrozené vady. A v r. 2007 další nezávislá studie prokázala, že Roundup vyvolává sterilitu u samců laboratorních krys. Mohlo by toto být důvodem pro masivní pokles plodnosti pozorovaný u mužů? Studie z r. 2009 zjistila, že glyfosát způsobuje „totální smrt lidských pupečních, embryonálních a placentálních buněk do 24 hodin“. Jak bylo zmíněno výše, studie na křečcích krmených GM sójou z r. 2010, jak informoval Jeffrey Smith, uvedla následující:

Po krmení křečků po dobu dvou, tedy tří generací, se u těch, kteří byli krmeni GM stravou, a obzvláště u skupiny krmené maximem GM sóji, projevily devastující účinky. Ve třetí generaci ztratila většina GM sójou krmených křečků schopnost mít děti. Trpěli také menším růstem a vysokou úmrtností u mláďat.

James a jeho žena Valerie se rozhodli po odchodu do důchodu chovat exotické ptactvo. Začali je krmit sojovými boby, které jim v Americe doporučovala reklama jako nové "zázračné" krmivo pro ptactvo.

Důsledkem byl z hlediska jejich chovatelství katastrofální rok. Někteří ptáci byli neplodní, jiní zemřeli. Jiní předčasně zestárli. "Uvědomili jsme si, že dochází k jakémusi narušování hormonální rovnováhy," uvedl Fitzpatrick.

Když Fitzpatrick zjistil, že je v soji oestrogen, napadlo ho: "A co děti, kterým se podává sojové mléko?" Vypočítal, že nemluvňata, která se krmí výlučně sojovým mlékem, dostávají tolik oestrogenu, v poměru k své tělesné váze, jako kdyby brala pět antikoncepčních pilulek denně.

Od osmdesátých let j známo, že rostlinné oestrogeny vyvolávají u lidí biologické změny. Nejznámější jsou látky obsažené v soji, jménem isoflavony. Reklama je prosazovala jako účinné protilátky proti osteoporóze a návalům při přechodu. Prý jsou také účinné proti srdečním nemocem a rakovině, způsobované hormony. Přestože tuto reklamu šíří americký průmysl je to blud .

 

ak sa chcete viac ponoriť do pripravy receptov dam sem linky ale je to anglicky

  http://www.parrotforums.com/eclectus/57128-chop-mix-some-questions.html - naučte sa pripravovať "pokrajanu zmes do mrazaku a mate                                                                                                                                           pokoj ked vyrobite si na mnohe mesiace a date do mraznicky v 

https://frombeakstobarks.me/2012/05/01/my-recipe-for-chopnfreeze/ - dalšia inšpiracia na posekanu zmes - ale nemusite to tak prehanat s                                                                                                                                                                                                   ingredianciami ako tato osoba      

 

http://www.parrotforums.com/eclectus/28407-feeding-eclectus-layered-chop.html diskusne forum s fotkami

 

 http://www.eclectusparrots.net/diets.html-  zakladne info o tom čo môže jest a čo nie plus jedovate veci a vela ineho...

  

https://www.youtube.com/watch?v=3n__sc-zJKM videjko ako pani s vystrihom a tetovanim  pripravuje PAROT CHOP 

 

 

 

 

Eklektus.webjet.sk is gold certified