TOPlist

 

  

 

   Všetky informácie ktoré tu uvádzam neslúžia na domácu diagnostiku  a samoliečbu   ale na poskytnutie prehľadu chovateľa o chorobách pričom    diagnostika a liečba  patrí výhradne do rúk skúseného "avian "veterinára.           

  Samoliečba nemá zmysel bez riadnej a poctivej a hlavne včasnej  diagnostiky   

ÚVODOM  

 

Už slovíčko exotický vtáci - exoti - v nás musí evokovať skutočnosť že o nich aj "exoticky rýchlo" môžeme prísť ak budeme nepripravený a v niektorých prípadoch nám ani tá pripravenosť nemusí byť na nič platná ak zasiahne "božia vôla".

Smrť a jej protiklad -  život alebo aj narodenie nového života nám dávajú pocit trpkosti a smútku alebo aj čistú radosť...

Je dobré mať čas na pozorovanie správania svojho operenca a poznať jeho "reč tela " a treba sa vcitovat do neho a poznať kedy to už nie je normalne. Je fajn že máte čas pozorovať vtákov - tým predídete množstvu problémov keď zachytíte odchylku od normálu včas.Dobrý chovateľ skrátka pozoruje svoje vtáky.

 

Tento text o chorobách je neúplný dávam sem iba zlomok z roznych chorôb.

Keby som sem dal všetky choroby ktore trápia papagáje tak je to nečitateľná medicínska megakniha -- ale to ja nechcem na to je wikipédia a veterinárna odborná literatura.Nemám tu miesto pisať rozsiahle traktáty lebo už som vyčerpal kapacitu tohoto webu a mam už iba minipriestor v megabitoch ktory nemozem prekrocit.

Ešte musím naznačiť že ked máte papagája v byte a púšťaťe ho na prelietanie treba prijať isté opatrenia -pokojne ich nazvem aj "bezpečnostné opatrenia ".Najčastejšie sú u neskúsených -úrazy- a ja iba naznačím základné.

 

bezpečnostné opatrenia bytu

Skrine ,komody,chladnička a podobné prvky sú v byte väčšinou nie celkom natlačené na stenu a hrozí pád medzi stenu a zadnu stenu týchto nábytkov - papagáj by chcel inštiktivne uniknuť roztiahnutím krídel ale vlastnou váhou padá dole paralyzovaný nevie roztiahnuť krídlo - ešte najhoršie je ak sa medzera zužuje...

Okno bez záclon alebo velké zrkadlo --- spôsobí v najlepšom prípade otras hlavy - v horšom naštiepi kosti,zobak a vo veľkej rýchlosti /zľaknutie a let proti oknu/ aj smrť.Takto zahynul  legendárny  a veľmi slovne talentovaný  žako menom Kiko /na youtube ma plno videi / čo mi je strašne ľúto.V podstate nebol zvyknuty na prelet v dome a prvykrat ho vypustili po niekolkych rokoch v klietke bez zastrenia okien -vyletel pod stresom priamo hlavou proti sklu a okamžite zomrel.Škoda ho - chapem pani majitelku ako im je to ľuto.

Na čo davať veľký pozor sú dvere-- to je obľubené miesto na odpočinok hlavne horná hrana dverí.Strašne veĺa papagajov tam rado odpočíva a stačí sa nepozerať nahor /je to mimo zorneho uhla /a inštiktívne zavrieť dvere a  amputujeme či pomliaždime prsty papagája o zárubňu. 

Izbové rastliny sú všeobecne zo 70% jedovaté a určite ich papagáj bude skúmať svojim jazykom...

O teflóne myslim ani nemusim pisať to je všeobecne známe - ale málokto vie že môže byť aj v hriankovači a podobnych grilovacich pieckach či fenoch...Pri varení minimálne zatvoríme dvere a zabranime vleteniu papagájov a vetráme kuchynu.Aj výpary prepáleného kuchynského oleja na varnej keramickej doske sú rovnako nebezpečné ako teflónové výpary.

Okná ak sa dá zabezpečíme sieťkou či pletivom proti otvoreniu prievanom a uleteniu.Každý rok vidím nepočet inzerátov kde titulok je : pomoc-uletel mi papagaj odmena...Taktiež otvorený krb bez dvierok je problem.

 

Nám papagáj vletel neraz aj sám do kúpelne - tam netreba nechavať otvorené pracie prášky a iné chemické čističe ktoré by mohol zo zvedavosti ochutnať...Vela nešťastia prináša kuchyňa nie iba výparmi s rúry ale časte je popalenina od vriaceho hrnca s polievkou,,,V amerike  kuriozne zahynul jeden papagaj tym že zožuval toaletný papier ktorý bol parfémovaný...Treba sa vyhnúť  dezinfekčným a čistiacim prípravkom na báze alkoholu, kde dochádza k absorbovaniu pripravku kožou.Cigaretový dym dráždi sliznice dýchacieho traktu.

Na silvestra treba zabezpečiť mieru hluku - niektore petardy su zvukovo nad limit čo môže zniesť citlivý sluch papagája.Taktiež fajčenie a dym s cigarety je dosť veĺký hazard pretože vtákom to škodí v omnoho väćšej miere ako si dokážeme predstaviť.

Pri prevážaní papagaja v aute si kontrolujme či nemá zavesené osviežovače /stromčeky/ -je to veľmi časté  a niektoré chemické vône ako piniová  a pod .môžu zabíjať.

Chovať papagája s mačkou je tiež "pokúšanie šťasteny".Ak mate aj mačku prečitajte si niečo o  Pasteurella baktérii a vzťahu k mačkam a k papagajom -zla kombinacia.

 

Treba byt predvídavý a mať " tretí zmysel" ako doktor House a vytipovat  a vyselektovať veci ktoré musia ist prec z bytu alebo aspoň schovať mimo dosah ešte pred tým , akoby spôsobili pohromu.

Odstránit veci ktoré môže zo zvedavosti prehltnut - kovove guličky alebo sošky zo zliatiny kde je olovo,cin.meď - mäkké zliatiny.Potom halogenove lampy a ine ziarovky ktore vyžaruju silne teplo . Predpokladam že stropný ventilátor s velkými vrtulami si nijaký milovnik papagajov dobrovolne nenamontuje do vtáčej izby .

Majitelia -hlavne ženy- musia pochopiť, že je nebezpečné pre papagája mať priamy kontakt s ústami svojho majiteľa. Nosíme na jazyku baktérie a plesne, ktoré môžu spôsobiť závažné infekcie.Vták by nikdy nemal bozkávať s otvorenými ústami, ani by nemal byť dovolený akýkoľvek kontakt s majiteľom  cez zuby, jazyk a sliny.

 

 

 

 

 

príbeh Viki u veterinárky

Naša Viktoria začala pospávať počas dňa na lane a veľa pila vodu z misky čo je dosť neobvyklé spravanie.

Málo lietala a utiahla sa do kúta kde spala - pričom v noci mala dosť spánku a tak som na nič nečakal a ihned kontaktoval svoju overenú a dobrú veterinarnu doktorku a počas telefonickeho rozhovoru zistil že má týždennú dovolenku. Akurát presne vtedy - náhoda alebo osud ??? O týźden by už nemusela existovať a tak som riadením osudu zaklopal s malou dušičkou na dvere mladej ale ako vysvitlo neskôr - veľmi schopnej veterinarnej lekarky Moniky Krajčovičovej /veterinárna ambulancia Zebra / kde nám našu Viktoriu hospitalizovala na štyri dni potrebné k infuziam ,odberom krvi ,RTG, antibiotickej  liečbe.

Len diagnostika a zaslanie vzoriek s krvou do nemecka trvalo dva dni --preto treba prisť včas v rannom štádiu prejavu choroby a nie ako sa hovorí pred hodinou dvanastou .

Teraz vážne - u papagájov rozhodujú hodiny o bytí či nebytí a preto majte kontakt na veterinára dopredu pripravený prípadne aj na dvoch...abyste potom nezmetkovali .

K môjmu prekvapeniu táto veterinárka Monika Krajčovičová ktorá študovala v Brne u dosť známeho MVDr Viktora Tukača mi určila presnú diagnózu - zlyhavanie obličiek vplyvom intoxikacie / olovo alebo zinok - olovo nasledne zniči krv- červene krvinky sa rozpadaju -akutne zlyhanie obličiek je rýchla relativne bezbolestná smrť-- bol to pre mna šok  a prognoza bola mimoriadne zlá... Iba zásluhou infuzíí a medikamentov je Viktoria stale nažive a spí v klietke - už vymenenej --jej klietku z číny som odložil kým nebudem mat vysledky testov na obsah olova.

Detoxikačný liek  samozrejme ako inak - na Slovensku nie je šanca rýchlo zohnať - volá sa DMSA /Meso-2,3-dimerkaptojantarová kyselina (DMSA) je organická zlučenina, obsahujúca síru, ktorá je schválená FDA pre liečbu toxicity olovom a ortuťou aj u detí tak i u dospelých. Napriek tomu, že je to liek na predpis, je tiež k dispozici ako voľnopredajný doplnok -- hej ale v zahraničí .Sírovo – kyslíkové konce molekúl týchto kyselín sa ponúkajú ako vhodný partneri na viazanie ťažkých kovov. DMSA viaže ťažké kovy a vo veľkej miere ich vyvádza hlavne cez obličky a ostatné vylučovacie orgány.Toto je takzvaná _chelatačná terapia.

myslím si že aj vláknina PSYLLIUM – skorocel indický - v primeranom menšom množstve môže tomuto procesu napomáhať.

Tak Viktoria žije zdrava už pol roka - liečba pomohla--ďakujeme .

Samozrejme dobrých veterinarov špecializovaných na vtáctvo a papagáje je na Slovensku viac - niektorých poznám osobne a o niektorých viem iba z počutia.

Napríklad špičkové vybavenie má klinika v Brne /Veterinární a farmaceutická universita Brno, fakulta veterinárního lékařství -Klinika chorob ptáků,plazů,a drobných savců/  alebo Brno -AvetuM -MVDr. Veronika Grymová ,Praha -MVDr. Lubica Nečasová, na Slovensku som počul chvaly na MVDr. Miloš Kelecsényi myslím že z Podbrezovej ,v Bratislave mam dobru osobnu skusenost aj s Animavet - MVDr. Martina Šimeková Ovsištské námestie 1 -sama vlastní veĺké papagáje ,dalej je toho fakt vela a nemôžem sem vymenovať všetkych ale najlepšie ak veterinár je zároveň aj chovateľ papagájov to som chcel povedať. 

 

 

anatómia - kosti- latinčina má svoje čaro ... 

podľa mňa by mal každý chovateĺ poznať aspoň základy anatómie a vedieť aspoň orientačne kde a v akom tvare sú uložené orgány papagája .

 

 

 

 

slovenské pomenovania ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LEBKA Z EKLEKTUSA POHĽAD Z BOKU  

impozantný zobák                                                                                          POHĽAD ODSPODU

toto nie je eklektus /nevedel som zohnať fotku/ ale žako na ilustráciu svaloviny

   

pozorovanie a včasná diagnostika

 

 

Bežne kontrolujeme zdravotný stav papagája vizuálne a to hodnotením jeho správania sa a vonkajšieho výzoru. Aj keď týmto nezistíme všetko môže nám to veľa napovedať.

Zdravý papagáj má chuť do jedla, časť dňa trávi aktívne s chvíľkovým odpočinkom, perie je upravené, okolie očí i zobáka , nohy a kloaka sú čisté. Zdravý papagáj odpočíva a spí na jednej nohe, jeho trus nezapácha a je hustej konzistencie, perie si pravidelne niekoľkokrát do dňa ošetruje .

Skratka všímame si jeho stav -- ak veľa pije a nehra sa iba je v kute klietky "našuchorený" skleslý s hnačkou verte že vám tiká čas ktorý rozhoduje o živote a smrti - ked nič nepodniknete budete pravdepodobne s lopatkou kopať malý hrob a viem bohužial o čom píšem.

Samozrejme netreba byť prehnane "hypochondrický" ale ja hovorím o rozumnej miere pozorovania a úsudku -- inak je dobré ked máte "veterinára na telefóne " s ktorým to môžte konzultovať.To som tu uz mnohokrát spomínal.

 

  

 vylučovanie 

 

Ako každá správna krčmová debata končí u hovna / a politiky / tak ja tým začnem len použijem krajšie a vhodnejšie označenie - slovo trus .Normálny trus nesmrdí a je dobre zformovaný .Je veľmi dôležité aby každý majiteľ vedel ohodnotiť čo je normálny trus a kedy je trus mimo normálu.

Je to ovplyvnené aj tým čo konzumuje .

Pri jedení farebne upravených peliet - z farbiva sa zafarbuje aj trus - je teda závislý na tom čo papagáj konzumuje.

 

Hlávkový šalát a niektoré  druhy ovocia ako napr, melón sú veľmi vodnaté a sú najčastejšou príčinou vodnatejšieho trusu.

 

Čistý biely papier alebo iné hladké povrchy môžu byť použité pre zber trusu kde je to lepšie vidieť.Jednoducho pri pochybach alebo pred navštevou veterinara dame na zem či do šuflika biely papier .

Normálny vzhľad je zvyčajne mäkký  a hnedý  ale ak vták je granule  môže byť mimoriadne suchý až čierny, žltý  alebo zelený s konzumáciou obilnín ,semienok a osiva. Normálne jasný moč môže byť zvýšený v množstve z dôvodu nadmernej konzumácie ovocia a zeleniny. Normálne uráty sú smotanovo bielej farby a často sú suspendované v kvapalnom moči alebo "omotané okolo" výkalu.

Akákoľvek zmena farby v urátoch ---- je mimo normálu !!!

Chorý vták môže vykazovať zmenu  farby, konzistencie alebo frekvencia vylučovania  trusu. Trus ráno môže byť väčší než je obvyklé a vylučovanie moču sa môže zvýšiť, keď vták je nervózny alebo mu je  zle.

Ked máte pochybnosti na nič nečakajte --- zaneste papier s trusom najbližšiemu veterinárovi na koprologický rozbor -- to je to najlacnejšie a nezabije to určite váš rozpočet.

Zdravé vtáky majú konzistentný trus tmavšej zelenej alebo tmavšej hnedej farby.

 

Spozornieť však treba v prípade, ak je vylučovaný trus vodnatý, hlienovitý, znečisťuje pierka v okolí kloaky, má netypickú farbu, zapácha, je hrudkovitý, obsahuje nestrávenú potravu, poprípade ďalšie prímesy ako krv ...

 

 

 

zloženie trusu- 3 zložky-

 

urine -   moč kvapalný odpad absobrbovaný papierom

 

uraty - sú kryštalické časti moču a majú kriedovitú farbu a konzistenciu ktorá nie je ani vodnatá ale ani pevná podobná konzistencii kremu ...

 

Feces = výkaly  - sú treťou časťou trusu, ktorá má tuhšiu konzistenciu a stočený tvar

výkaly majú rôznu farbu podla toho čo jedol ale pokial je farba uratov iná ako smotanovo-kriedová je to /pravdepodobne / znak choroby.

 

 

UKÁŽKA NIE NORMÁLNEHO  TRUSU -- MAXO -nadmerne mnoźstvo moću v truse

 

 

 

 

POKIAL PRVÝ STAV NEBUDEME RIEŠIŤ POTOM TRUS PREJDE DO TAKÉHOTO ŠTÁDIA AKO NA OBRÁZKU

DOLE - OD TAKÉHOTO TRUSU JE IBA NA KROK K ÚMRTIU.PRIĆINA - KOKCIDIE A ROZVRAT VNUTORNEHO PROSTREDIA.KOKCIDIE SU TYČINKOVITE BAKTERIE O TOM BUDEM PISAT DOLE.

 

 

krvácanie /úraz/

Krvácanie u vtákov môže byť pohotovosťou. Je preto dôležité uvedomiť si, ktorú situáciu

dokážeme zvládnuť doma a kedy je potrebné urýchlene vyhľadať veterinárnu pomoc.

 

Papagaje môžu stratiť až 10% svojej krvi  bez toho, aby sa u nich prejavili symptómy. 

 

     

Hlavne nepodliehajme my panike aj ked to nie je vždy lahke.

 

Vyčistite poranenú oblasť čistým liehom, Nolvasanom alebo Betadinom,/ ale určite nie peroxidom vodíka / a ak je krvacanie silne zastavte ho použitim tlaku cca 2 minuty a

sterilnej gázy kym neprestane.

 

Na zastavenie krvácania môžete použiť tiež kukuričný škrob , jedlú sódu 

alebo múku.

Papagaja udržovat v tichu , polotme a teple. davame mineralnu vodu  alebo najlepsie pridat pripravok typu PROMOTOR / predava sa - tekutý vitamino-aminokyselinový koncentrát /

Zlyhanie zastavenia krvácania s pomôckami z prvej pomoci môže znamenať ochorenie pečene. Prepravte papagája čím skôr k veterinárovi, pretože môže vyžadovať protišokovú liečbu.

Silné krvácanie a hlboké rany by mali byť ošetrené - zašité -len veterinárom.

 

Ak sa rozštiepi zobák alebo

pazúr alebo sa zlomí hlbšie (nie len napríklad kúsok špičky) a krvácanie po aplikovaní prostriedku

na zastavenie krvácania neprestane, zobáku alebo pazúru priložíme ľad a okamžite vyhľadáme

veterinárnu pomoc. Pripadne vyskušame toto - 

Pazúre

Obväz zmotajte do tvaru gule. Nohu položte na túto guľu. Zabaľte nohu i guľu do obväzu.

Zavolajte veterinárovi a čo najskôr  k nemu privezte

 

Zlomenina krídla

Krídlo zafixujte tak, že odstrihneme pätu z primerane veľkej ponožky.Treba zafixovat tak aby mohol dychat ale nemaval zbesilo kridlami a nezhorsoval stav - doviezt k veterinarovi asi bude potrebny rtg.

rana od mačky

Mačky prenášajú v baktérie typu Pasteurella pohryzením alebo poškriabaním.

U papagájov spôsobuje Pasteurella multocida  otravu krvi (sepsa), čo môže znamenať

smrť do 24hodín.

 

 

dýchanie 

 

 

 

Problémy s dýchaním u exotov patria k dosť častým zdravotným diagnózam u veterinárov.Papagáje majú pomerne zložitý systém dýchacieho traktu ktorý je tvorený kombináciou vzdušných vakov a pĺúc ktoré majú úplne inú stavbu než pľúca cicavcov.Preto sú vtáky extrémne citlivé na zastúpenie toxických látok v ovzduší a niekoľko storočí sa napríklad kanárici používali v banských šachtách pri práci ako indikátor jedovatého plynu /metánu /.

Preto je problem ked sa nadýchajú spray výparov ---lak na vlasy ,osviezovac vzduchu , výpary z nového PVC ,výpary s náterov a lepidiel ,farieb,riedidiel ,benzínu.,,Prednedávnom na fóre mi jeden mladý človek mi písal že jeho samica kýcha - a potom som mu poradil kontrolu na osviežovače a chemicke latky a sme prišli k tomu že mali v zásuvkách elektrické osviežovače vzduchu okolo ktorych ked sa prejde vypustia parfem.Akonahle ich odstranil kychanie prestalo.

Pokial problém prebieha v horných dýchacích cestách tak počujeme sípavé zvuky ,kýchanie a výtok sekrétu z nosných otvorov.

Pokiaľ sa problém vyskytuje v zúžených štruktúrach dýchacieho traktu ako je priedušnica a pľúca pozorujeme dýchanie s otvoreným zobákom - až "lapanie po dychu" a chrčivé dýchanie.

Pri postihnutí vzdušných vakov sa príznaky môžu líšiť podľa toho či je problém akútny alebo

chronický.

Je možné niekedy pozorovať zrýchlený a prehĺbený dych z počuteľnými šelestami  ale niekedy to prebieha bez klinických príznakov.

Stále častejšie je aj problemom zlého dychania porucha srdcovej svaloviny - kardiomyopatia.

 

kýchanie

Pozor na prievan ,dráždivé výpary ,potom ľahké formy prechladnutia vylieči aj prirodný olej s rakytníka, sledujeme či je výtok z nosa prípadne či to nie je nejaké cudzie teleso...Môže byť sposobené aj roztočmi v plucnych vakoch -- ale tych možností je velmi veĺa preto treba preferovať kompletnú diagnostiku....Tých dôvodov je naozaj veľa počnuc suchym vzduchom a končiac ...neda sa nič presne napísať bez riadneho vyšetrenia- nemožno generalizovať.

 

 

 

vtáčia chrípka

Vtáčia chrípka je infekčná vírusová choroba domácich, voľne žijúcich a exotických vtákov. Vyskytuje sa hlavne u moriek, kačiek, husí, kury domácej, holubov, bažantov, jarabíc, labutí, kormoránov, čajok, škorcov, drozdov, lastovičiek a vrabcov od ktorých sa môžu nakaziť naše papagáje pri chove v exteriéry /chovateĺské voliéry /.Existuje riziko nakazenia ľudí vírusom vtáčej chrípky? Áno existuje.

Vírus v truse prežíva 30 dní pri teplote 4´ C, alebo 7 dní pri 20´C, pri izbovej teplote na slame 28 dní a na vajcovej škrupine 8 dní. Vírus je schopný nejaký čas prežiť aj vo vode. Je stabilný pri pH 7-8, ale kyslé prostredie ho ničí. Je citlivý na éter, jód, amónne soli a tukové rozpúšťadlá. Pri teplote 56´C sa vírus ničí v časovom intervale od 15 minút do 6 hodín. Z dezinfekčných prostriedkov účinných proti vírusu vtáčej chrípky sú: 2-4 % chlórové vápno, 4-8 % chloramin B a môže sa použiť aj formalín v 10 % koncentrácii.

Vírus sa z organizmu vylučuje sekrétmi horných dýchacích ciest-kvapôčkami, kašľom, kýchaním a trusom. Vírus sa v chove šíri po kontakte s chorými vtákmi, prostredníctvom ošetrovateľov, kontaminovanými predmetmi, dopravnými prostriedkami, krmivom a vodou a násadovými vajcami a infikovaným semenom pri inseminácii. V populácii voľne žijúcich vtákov sa vírus šíri hlavne trusom, slinou a výtokom z nosových otvorov.

Aké sú klinické príznaky ochorenia?

Hlavnými klinickými príznakmi sú strata plachosti, znížená aktivita a príjem krmiva, našuchorené perie a  objavujú sa aj príznaky ako sú kašeľ, kýchanie, chrapot, nadmerné slzenie, opuchy hlavy, viečok, výtok z nosových otvorov. Ďalej sa ojedinele alebo v kombinácii vyskytujú poruchy tráviaceho a nervového systému (kŕče, poruchy pohybu, strata plachosti).

 

 

 

 

                  Steatóza pečene zapríčinená zlým krmením

 

TENTO DOLEUVEDENÝ ČLÁNOK  O  EKLEKTUSOVI  MENOM  NORTIN  SOM VOĽNE  PRELOŽIL Z AUSTRÁLSKEJ  VETERINÁRNEJ  ROČENKY  LEBO JE  DOSŤ POUČNÝ.

 

Nortin v ambulancii...

 

Nortin je pekný 12 ročný  starý samec- Eklektus  umiestnený vo veterinárnej klinike s anamnézou : depresie, slabosť, anorexia a vodnaté výkaly. Jeho strava pozostávala z niektorých druhoch ovocia a zeleniny, ale bol predovšetkým závislý na značnom množstve slnečnicových semienok ./ slnečnica je hojne percentuálne zastúpená v  zmesiach lebo je najlacnejšia /

Krvné testy boli dokončené a  výsledok je  ťažká forma  ​​lipémie (kvapôčky tuku v krvi), rovnako ako zvýšenie pečeňových enzýmov. Röntgenové lúče tiež odhalili zväčšenú pečeň.Tieto výsledky sú ohromujúci dôkaz pečeňovej lipidózy alebo choroby "tučnej  pečene". Nortin bol dlhodobo odkázaný na nekvalitnú stravu s vysokým obsahom tuku .  

Steatóza pečene sa vyvíja z nadmerného množstva ukladania tukov ukladaných v pečeni, ktoré vedú k poškodeniu funkcie pečene.

U Nortina je preto nutné  intenzívne monitorovanie starostlivosti a liečby, vrátane tekutín, multivitamín injekcií ,ostopestrec mariánsky a teplo. Primárna liečba na zlepšenie zdravotného stavu jeho pečene sa skladala z diétne zmeny  na nízkotučnú stravu.

Ako sa dalo očakávať, že to nie je ľahké priviesť Nortina  jesť nutrične vyváženú stravu.

To bolo tiež dôležité, aby sme ho trochu vyhladovali aby mal chut rozšíriť svoj nový jedálniček preto bol ručne kŕmený dvakrát až trikrát denne, kým sa funkcia pečene u  Nortina nezlepšila a začal jesť sám. Celkovo možno povedať že Nortin strávil 12 dní v nemocnici. Po nejakom čase bol schopný  jesť kvalitné pelety  spolu s rôznymi  druhmi ovocia a zeleniny. Bolo mu tiež dovolené zjesť malé množstvo semien, ale nie slnečnicové semienka!

Jeden mesiac po prepustení sme krvné testy opakovali a  odhalili normálne hodnoty pečeňe!  Bolo úžasné vidieť také vylepšenia Nortina a ako zmenil aj svoje správanie. 

Tento prípad potvrdzuje dôležitosť kŕmenia papagájov --- na  vhodnú výživu v zajatí.

S množstvom lásky a podpory, spolu s trpezlivosťou a vytrvalosťou väčšina vtákov možno úspešne previesť na nutrične vyváženú stravu. 

 

súviace zaujímavý odkaz na liečiva v pdf - http://www.vetservis.sk/media/object/424/vplyv_prirodnych_prep._na_pecen_a_oblicky.pdf                                                                                                                                   

 

vitamíny v strave

 

Vitamín A

je mimoriadne dôležitý vitamín, ktorý pomáha udržiavať zdravie pokožky. Ak nie je dostatok vitamínu A, koža stráca svoju pružnosť a stáva sa suchá a fľakatá . Zobák a nechty môžu rásť priveľmi rýchlo a  zdeformovane. Koža sama o sebe môže byť veľmi svrbivá a papagáj môže začať trhať na svoje perie. Perie sa môže vyvinúť do  abnormálneho  sfarbenia-  Tieto perá sú tiež krehké a ľahko sa lámu. To je veľmi bežné pre papagája s nedostatkom vitamínu A mať zlomené a rozštiepené chvostové perá.    

Velkým problémom  je nedostatok vitamínov A a D, ktoré  sú  pre  papagáje  dôležité, ale v krmných zmesíach sú zastupené nedostatočne-

to povedal  pán  Patrick Ghysels  zo spoločnosti ktorá vyrába krmivá / Versele-Laga/ na jednom kongrese a mal pravdu.  Vitamíny A a D tu majú kľúčovú úlohu - majú priamy vplyv na imunitu, správny vývoj kostí, pohlavnú aktivitu a plodnosť.                    

nedostatok vitaminu A

na pokožke zmeny http://www.peteducation.com/article.cfm?c=15+1835&aid=2054

 

 

 

 

tichý zabiják -PBfD  -

(Psittacine Beak and Feather Disease )

doslovne polopaticky  preložené  - papagájov zobáku a peria ochorenie 

Je velmi bežné ochorenie  v chovoch v európe.Choroba je  zpôsobená malým virom patriacim mezi cirkovirusy.

DNA virus je v tomto prípade pomenovaný podĺa  kruhového tvaru  nukleovej kyseliny a preto  dostal názov  -cirkovirus.Jedná sa o malý (cca 2000 bp) DNA vírus s jednovláknovou kruhovou DNA.

Primárnym prejavom infekcie je postihnutie  imunity --- voľným prirovnaním niečo ako HIV  /AIDS/ u človeka kedy človek po dlhšej dobe zomrie na niektorú banálnu infekciu pretože mu zlyhala imunita 

Na rozdiel  od ľudského  HIV, je cirkovirus extrémne stabilný a často odolává aj běžnej desinfekcii.

K prenosu dochádza nielen priamym  kontaktom ale cirkovirus se prenáša aj trusom ,mikroskopickým  prachom z peria chorých papagájov. Cestou do organismu bývá vdýchnutie tohto prachu alebo zjedenie časti trusu či obsahu výlučkov  hrvola postihnutého Vírus môže byť tiež prenášaný kontaminovanými povrchmi ako napríklad vtáčími bidlami, potravou, rôznymi nádobami, oblečením a materiálom používaným ako výstelka. Pomocou  bielkych krviniek je virus zanesený do celého tela.

Zpôsobuje ako akutnú, tak aj chronickú  formu PBFD v závislosti na veku a kondícii.

Prejavy choroby sú veľmi variabilné.

Vypadávanie peria a poškodenie rohoviny na zobáku./niektoré druhy papagájov nemusia mať viditeľne poškodené perie /Niektorý jedinci môžu žiť mesiace či dokonca aj  roky, než podľahnú  banálnej plesňovej či  bakterialnej infekcii  kterú by imunitný systém zdravého jedinca bez problémov hravo zvládol.

Ochorenie sa môže prejaviť až za niekoľko rokov po nakazení .

Jediná dôveryhodná  diagnostická metóda je detekcia  DNA metódami molekulárnej genetiky – laboratorníe vyšetřenie z kvapky krvi  či  vzorku tkaniva.

Liečenie ---iba formou podpory imunity ---bohužial účinná liečba doteraz oficálne neexistuje.  /Viem že na lieku intenzivne pracuje celý team vedcov z Austrálie - Charles Sturt University a sú veľmi blízko k úspešnému dokončeniu lieku /

Choroba sa dá iba pribrzdiť - napríklad liek IMUNOGLUKAN.Čítal som veľmi smutný článok o žakovi ktorému dokázali predlžiť život  milujúci majitelia ale na konci bola smrť.Odporučujem prečítať aj ked sa jedná o žaka...link je http://kongo.webnode.cz/zajimavosti/ke-cteni/hrdina-s-pbfd/

 

 

obrázok dole s perami ---nie každé vypadávanie pierok je PBFD---- /môže isť o normálne preperovanie/ ale ked sledujeme

vypadnuté perá - nemala by byť v puzdre pera krvná zrazenina ako na obrázku. 

Podozrenie pri strate peria, lámavom peri s krvacanim zo zlomeneho brčka a tvorbou chrást na konci  kde sa zlomilo.

Perie bude chybat aj na hlave./druhý obrázok/.

 

 TU JE ODKAZ PRE ODBORNEJŠIU VEREJNOSŤ - V ČEŚTINE                     - http://cit.vfu.cz/pripadovestudie/files/virove_nemoci_papousku.pdf

 

 

Aspergilóza

Toto ochorenie je veľmi ťažké diagnostikovať, pretože príznaky sú podobné  ako príznaky mnohých iných chorôb, zvlášť v jeho chronickej fáze. Veterinárny lekár bude potrebovať podrobnú históriu vývoja choroby, rovnako ako presný popis spôsobu výživy a röntgenovú snímku, kompletný krvný obraz a biochémiu- testy môžu pomôcť pri stanovení diagnózy.

Pre diagnozu aspergilozy je možné využiť klinické příznaky, RTG vyšetřenie, kultiváciu výteru z priedušnice / v nemecku či Brne /  a endoskopiu dýchacej  sústavy  ( vrátane  endoskopickej  biopsie pĺúc či  vzduchového vaku). . Najzjavnejšou indikáciou je mľaskavý zvuk, keď papagáj dýcha (obtiažne dýchanie), výtok z nosa ,prestáva napodobovať zvuky a niekedy má pozmenený hlas. K dalším závažným príznakom môže patrit úbytok na váhe, letargia /nezáujem/ a úbytok svalovej hmoty a zježené perie a  pravidelne sa vyskytuje hnačka.V pokročilejšom štádiu sú časté poruchy nervového systému,ktoré spôsobujú plesňové toxíny / tras, nestabilná chôdza, kŕče /

 

Plesne rodu Aspergilus patria medzi rýchlo rastúce vláknité, ktoré sa vyskytujú v pôde a tiež ako substrát využívajú rozkladajúci sa materiál. Vytvárajú žlté, žlto-zelené, žlto-hnedé alebo zelené; zamatové, múčnaté kolónie s jasným okrajom.

Kontaminácia potravín aflatoxínmi, ktoré sú produkované plesňami rodu Aspergilus sp., sa vyskytuje často v oblastiach (krajinách) s teplým a vlhkým podnebím. Aspergillus flavus/parasiticus nie je schopný rásť a produkovať aflatoxíny pri aktivite vody nižšej ako 0,7; relatívnej vlhkosti pod 70% a teplote nižšej ako 10°C. Kontaminácia aflatoxínmi sa zvyšuje pri stresových podmienkach ako sucho alebo prítomnosť hmyzu. Riziko kontaminácie sa zvyšuje nevhodným skladovaním orechov po ich zbere. Vysoká vlhkosť v skladoch vedie k rastu húb v skladovaných produktoch a teda aj k produkcii aflatoxínov.

 

Plesne  rodu Aspergillus, produkujúce aflatoxin, sú  bežné a široko rozšírené v prírode .Môžu kolonizovať a samozrejme kontaminovať obilie a orechy pred zberom a po zbere pri skladovani .

Plodiny sú obzvlášť náchylné na infekciu plesňou tohto druhu pri dlhej expozícii vysokej vzdušnej vlhkosti vzduchu alebo pri poškodení extremnejšim suchom sú znížené bariery pre vstup infekcie. 

 

Mezi plodiny, které jsou často infikované plesňami Aspergillus, patria -obilniny (kukurica , čirok, rýža, pšenica, …), olejniny (arašídy-burské orechy !!!, sojové boby, slnečnica …), korenie (chilli papričky, čierne korenie, koriander, kurkuma, zázvor) a orechy (mandle, pistácie, vlašský orech, kokos, para orech). U chovateľov jednoznačne vedie tabulky burský oriešok preto je múdre aspon u ekletusov im ho nedávať.

 

Typickými príznakmi ochorenia sú depresia, inapetencia, anorexia, dyspnoické dýchanie spojené so šelestami, rýchly pulz, zvýšená teplota, zježené perie, lokomočné poruchy, kŕče, ochrnutie a smrť.

 

lekárskou terminológiou povedané aspergilóza sa prejavuje takto :

U postihnutých vtákov sú pozorované granulomatózne inflamačné lézie v pľúcach a vzdušných vakoch.14 Žlté kazeózne noduly alebo disky sú nachádzané nielen v pľúcach a priľahlých vzdušných vakoch, ale aj v priedušnici a bronchoch, kde následne vyvolávajú obštrukciu prívodu vzduchu do pľúc. U starších vtákov, pri chronickom priebehu ochorenia, boli zistené modro-zelené až šedé „chumáče“ plesní.

Pre mykotickú tracheitídu sú charakteristické nálezy difteroidných ložiskových nálepov na sliznici priedušnice, spojené s nekrotickým zápalom a s následnou deštrukciou sliznice. Nekrotizovaná mukóza je infiltrovaná makrofágmi. Evidentná je fibroplazia priľahlej tracheálnej steny. V mnohých prípadoch je lumen trachey úplne uzavretý a vyplnený fungálnym mycéliom a pyogranulomatóznym exsudátom.

 

Liečenie - drahé, dlho trvajuce, bez záruky výsledku ale možné. Prečo papagáj zomrel ? - buď sa zadusil, ak bol problem v priedusnici, alebo mu pečeň znicili jedy produkovane plesňami a uhynul na zlyhanie pećene.

 

 

 

 

 aspergiloza pod mikroskopom

 

 

Avian polyomavirus /PVD/

 

Tento patogén je považovaný za jedného z najvýraznejších ohrození pre vtákov žijúcich v zajatí na celom svete. Je to vysokoinfekčné ochorenie postihujúce takmer všetky, ak nie úplne všetky druhy papagájov.Je to vírus patriaci do skupiny polyomavírusov, veľmi malých vírusov /40-50 nm /  obsahujúcich dvojvláknovú DNA.

Polyomavírus je najnebezpečnejší pre mláďatá vo veku 14-56 dní s pravdepodobnou inkubačnou periódou približne 2 týždne a menej. Mladé vtáky často hynú, zatiaľ čo dospelé vtáky môžu si môžu vyvinúť určitý stupeň imunity.

Medzi symptómy patrí nafúknuté brucho, depresie, malý apetít, anorexia, nízka hmotnosť, zvracanie krvi, hnačka, dehydratácia, abnormality pierok, krvácanie pod kožou, nadmerné močenie, dýchavičnosť, ataxia, tremor, paralýza. Niektorí jedinci hynú bez akýchkoľvek symptómov. Dospelé jedince môžu uhynúť na sekundárnu bakteriálnu, vírusovú, fungálnu alebo parazitárnu infekciu.

 

Choroba sa môže šíriť z ​​jedného na druhého vtáka cez perie a prach, výkaly,  a rodičovskýmj kŕmenim mladých ; priamym kontaktom alebo kontaktom s infikovaným prostredím (inkubátorov, búdok) .. vtáky, ktorí sú infikovaní, ale nemajú zjavné príznaky infekcie sú často zodpovedné za šírenie vírusu do voliéry . Prenášačstvo je  možné aj u dospelých vtákov.

Príznaky : opuchnuté brucho, depresie, strata chuti do jedla, anorexia, chudnutie, oneskorené vyprázdňovanie , opakované vracanie, hnačka, dehydratácia, perové abnormality krvácanie pod kožou, dýchavičnosťou, polyúria, ataxia, triaška, ochrnutie, akútna smrť .Niektoré vtáky zomrú bez klinických príznakov. prevencia: Izolovať všetky vtáky s chorobou od ostatných. Dezinfikovať všetky kontaminované povrchy s okysličovadlom, typu - chlórového bielidla /chlorine bleach / (vírus polyoma je odolný voči mnohým dezinfekčným prostriedkom a alkoholové dezinfekcie nefungujú,)

 

 

Detekciu Avian polyomavírusu uskutočňujeme izoláciou DNA z krvi a následnou PCR v laboratoriu na molekularnu genetiku /napr,SLOVGEN.../

 

KOKCIDÓZA 

 

 

Príznaky: ospalosť, malátnosť, našuchorené perie, spomalený vývoj, vychudnutosť, hnačky, trus je zelený, riedky neskôr sa mení na hlieňovo-vodnatý aj s  výskytom krvi.Ostro vystúpla prsná kosť.Zradné je to ,že príznaky nemusia byť zreteľné - sú aj výnimky z pravidla - prípady ked je papagáj napadnutý touto chorobou a  netrpí hnačkou.Apatia sa dostavuje až v pokročilejšej fáze choroby.U silných a vitálnych papagájov sa choroba nemusí navonok nijako prejavovať a cez to všetko ju papagáj nosí v sebe.

Kokcidióza je protozoárne ochorenie spôsobené rodom Eimeria. Jednotlivé druhy kokcídiísú prísne špecifické pre daný druh hostiteľov. U zvierat parazitujú rôzne druhy kokcídií,väčšina z nich je nepatogénna ale niektoré druhy môžu spôsobiť klinické ochorenie.Kokcídie sa vyvíjajú v bunkách črevnej sliznice, čím ich poškodzujú, pri silnom zamorení spôsobujú klinické ochorenie. Ochorenie vznikne pri premnožení patogénnych druhov kokcídií, vyskytuje sa predovšetkým u zvierat umiestnených vo vysokých koncentráciách na malých plochách - preplnený chov .

Spoločným činiteľom, ktorý podporuje množenie kokcídií aj klostrídií je zvýšená hodnota pH črevného obsahu,

 

Diagnostika - rozbor trusu -bakteorologia / vytery/ 

Prípravky na dezinfekciu klietok pri kokcidióze existujú, sú na predpis, nie voľnopredajné- napr. Sulfadimidím, Sulfacox T.Všetky drevené bidlá spálime alebo vyhodíme hračky detto a klietku dezinfikujeme.Odstranime podstielku - dno klietky ci voliery a dezinfikujeme.Aj take SAVO či pípravky na báze chloru sú pomerne účinné, ale papagája samozrejme prenesieme inam.

Opatrenia - pokial sa nám potvrdí kokcidióza tak vtáka ihneď izolujeme od ostatných-dáme ho do tepla a podávame suchú stravu a v spolupraci s veterinarom nasadíme sulfonamidy.Po ukončení liečby je dobré dávať probiotiká na obnovenie črevnej flory.

Kokcidioza je veľmi rozsiahla tema tak miesto vypisovania dam nejake zaujimave odkazy -riešilo sa to aj na českom serveri IFAUNA -odkaz -http://www.ifauna.cz/okrasne-ptactvo/clanky/r/detail/3651/kokcidioza-postrach-exotaru/

 

 

 

 


 

 

Clostridium perfringens 

Pekný tyčinkovitý "zabijak" ktorý má na svedomí papagáje ale videl som aj amputované ruky a nohy u ľudí ktoré ma na paškále práve táto baktéria.

Clostridium perfringens - Tento organizmus je schopný produkovať typu (A, B, C, D, a E), toxíny, ktoré môžu spôsobiť nekrózu

okolitých tkanív, vrátane svalového tkaniva. Baktérie samy produkujú plyn, ktorý vedie k deformáciam infikovaného tkaniva.

C. perfringen s je schopný nekrotizovať črevné tkanivo a môže uvoľniť enterotoxín, ktorý môže viesť k ťažkým hnačkam.

Tieto príznaky sú niekedy mylne identifikované ako výsledok Proventicular dilatácie choroby a PDD infekcie u vtákov.

 

Čerstvé ovocie a zelenina sú náchylné na bakteriálnu kontamináciu. Nebezpečenstvo vzrastá ak sa potrava zmrazuje a potom necháva dlhšiu dobu pozvoľna rozmraziť, čím vzniká priestor pre pomnoženie baktérii .Rýchle pomnoženie klostrídií podporuje vysoký obsah cukru v potrave týchto vtákov.  Nebezpečenstvo klostrídií spočíva v tvorbe veľmi potentných toxínov.

Rozvoj ochorenia môže byť podporený inými gastrointestinálnymi problémami ako sú napr. parazitárne a vírusové ochorenia. Tieto faktory a mnohé ďalšie spôsobujú nerovnováhu v rámci intestinálnej flóry a tým podporia pomnoženie fakultatívne patogénnych organizmov. Za najdôležitejšie predispozičné faktory sa považuje zlá zoohygiena chovu, kvalitatívne alebo kvantitatívne nevhodné kŕmenie, rýchle zmeny v zložení kŕmenej dávky a samozrejme taktiež celkové ochorenia spôsobujúce imunosupresiu, znížený príjem krmiva, celkové zhoršenie zdravotného stavu.

Symptomatická manifestácia klostrídiovej infekcie môže byt rôzna, závisí od stupňa pomnoženia baktérií, množstva a druhu nimi produkovaných toxínov a celkového zdravotného stavu pacienta. Môže vzniknúť enteritída, pri ktorej často dochádza k produkcii abnormálnych hnilobne zapáchajúcich feaces. Zvýšená mortalita býva spojená s rozvojom ulceratívnej nekrotickej enteritídy, prejavujúcej sa hnačkou a celkovým zhoršeným stavom pacienta. V prípade vzniku endotoxémie, resp. septikémie dochádza k akútnemu až perakútnemu priebehu ochorenia, ktoré často končí smrťou pacienta.

Patologiko-anatomické zmeny zahrňujú fokálnu alebo difúznu hyperémiu črevnej mukózy a neskôr sa vyvíjajúce vredy na sliznici. Najčastejšie tieto zmeny nachádzame v proximálnej časti jejuna. Bežne sa vyskytuje súčasné zväčšenie a nekróza pečene, sleziny a obličiek.

Za diagnostický sa považuje nález G+ anaeróbnych sporulátov, dôvodom na preliečenie je už nález jedinej G+ anaeróbnej vysporulovanej tyčinky v rámci bakterieoskopického vyšetrenia náteru faeces. Diagnózu môžeme potvrdiť anaeróbnou kultiváciou, ktorá nám umožní aj určenie druhu klostridií a vyhotovenie antibiogramu.

U pacienta s rozvinutou klostrídiovou infekciou je rozhodujúca odpoveď na terapiu počas prvých 3 dní, ktorá viac menej rozhodne o ďalšej prognóze./

 

tyčinkovite bakterie clostridium perfringens a  RESCHA PT12  LACTOBACILUS SALIVARIUS -- lactobacily od tejto nemeckej firmy sú zamrazené a sú účinnejšie ako v bežných tabletách --sačky treba uchovávať v mrazáku .

V akútnom prípade laktobacily sú iba podporná liečba až po nasadení ATB !

           

 

odporučujem dosť pomáha systematické podávanie

lactobacilus salivarius ---/ako podporná liečba alebo ako prevencia - hlavná je vždy ATB liečba /

najsilnejší mnou odskúšaný kvalitný produkt je podľa mna tento -RESCHA PT 12 ale treba ho uchovávať v mrazničke!

tu je link - http://www.re-scha.com/index.php?page=1568101558&f=1&i=1805198880&s=314400924&ss=1568101558 ja

sa priznavam že ho davam v takých vlnách ako prevenciu.

inak účinnosť je vedecky preukázaná ---citujem ---

Z overovaní postupov a z viacerých pokusov vyplýva, že podávaním probiotického prípravku s obsahom laktobacilov v minimálnom titre 107 KTJ/g po dobu 5 – 7 dní sa zníži obsah klostrídií v hrubom čreve zvierat až z hodnoty 105 KTJ/g a viac pod hranicu 10 KTJ/g! Pričom modifikácia mikroflóry tráviaceho systému dospelých zvierat nie je jednoduchá, nestačí jednorázové podanie probiotického prípravku. Vplyv na zníženie obsahu klostrídií v črevách zvierat má okrem dodania aktívnych laktobacilov aj obsah ďalších symbiotických mikroorganizmov enterokokov, bifidobaktérií..., stav sliznice čreva, zloženie kŕmnej dávky, prebioticky pôsobiace látky, obsah hrubej vlákniny a štruktúry krmiva. Pridávanie humínových látok do krmiva podporí účinok a udržanie potrebného množstva laktobacilov a bifidobaktérií v črevách zvierat. Zloženie mikroflóry tráviaceho systému zvierat v prospech symbiotickej mikroflóry hlavne laktobacilov a bifidobaktérií má podstatný vplyv na celkové zdravie a odolnosť zvierat.

Chlamydióza

 

Známa pod názvami ako ornitóza,psitakóza ...Pôvodca je baktéria Chlamysophila psittaci a vnímavý sú pravdepodobne všetci vtáci na túto nákazu.Prejavy sú rôznorodé od asymptomatických až po ťažké infekcie končiace úhynom, depresie,chudnutie,načechrane perie.Liečba spočíva v dlhodobej aplikácii antibotík.Toto je jediné ochorenie ktoré je prenosné na človeka.http://www.ararauna.cz/2016/09/britsky-chovatel-papousku-skoncil-s-chripkou-v-nemocnici-tam-mu-zjistili-psitakozu/

 

                                                                                                          Megabakterióza

 

Ochorenie je spôsobené kvasinkou Macrorhabdus ornithogaster.Prejavuje sa chudnutím a nestrávenými semenami v truse.

 

 

 

 

Syndróm dilatácie žlaznatého žalúdku (PDD)

 

 

Ochorenie dilatácia proventrikulu je progresívne a často aj smrteľné ochorenie charakteristické infiltráciou lymfocytov,histocytov a plasmatických buniek /lymfoplasmatická infiltrácia/ v centralnom periférnom nervovom systéme.

V roku 2008 bol dvoma vyzkumnými skupinami v Izraeli a USA z uhynutých tiel papagájov na PDD identifikovaný nový druh virusu -z čelade Bornaviridae.Jedná sa o jednovláknový RNA virus nazývaný ako aviarny bornavírus /ABV/.Diagnostika je testovanie výteru z kloaky a hrvola a sérom pre diagnózu ABV. Nutná karanténa papagája a jeho oddelenie od zdravej skupiny a dezinfekcia celeho chovneho zariadenia.

odborný odkaz PDF v angličtine vedecká práca  

Detection of anti-avian bornavirus antibodies in parrots

in the Czech Republic and Slovakia

https://actavet.vfu.cz/media/pdf/avb_2014083030195.pdf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

otrava zinkom /olovom/

klinické príznaky :

Letargia

Plytké dýchanie

Anorexia / znížený príjem krmiva

Slabosť panvových končatín

Problémy pri lietaní

Hnačka

Cianóza slizníc

Zvracanie

Smäd

 

 

 

Papagáje sú extra zvedavé a svojim zobákom preskúmajú všetko -- aj to čo by nemali. Ak zakusnu do nejakej zliatiny kde je pritomne olovo a začnú to okusovať  a tak máme problém.Presnejšie veľký problém lebo nasledne stopy olova zdeštrujú obličky - nervový systém a toto môže byť aj nebadane chronické alebo akútne.Takto zničená oblička sa ťažko lieči - to je začiatok konca...červené krvinky sú životne potrebné ...

 

So zlúčeninou olova sa papagáje stretnú v uzáveroch vínových fliaš, olovených závažiach, v hračkách, objímkach z lámp a farieb s obsahom olova ,v takzvaných "Tiffany lampách " to je sklenená mozaika spojená nebezpečným kovom,dalej lacné čínske klietky majú mosadznú pentlicu na zatváranie ,rybárske olovká,rôzne odliatky,nietoré detské korálky z číny majú farbu s obsahom olova...

Počiatočné štádium otravy je sprevádzané vodnatou hnačkou zelenej farby, polydipsiou, zvracaním, letargiou, nadmerným pitím, zvracaním. Pri chronickej otrave apatiou, anorexiou, stratou kondície je tkanivo obličky značne deštruované. Deštrukcia červených krviniek vedie k ťažkej anémii. Pridruží sa paréza a paralýza obidvoch panvových končatín.

Diagnózu stanoví veterinárny lekár na základe typických klinických príznakov. Krvný obraz signalizuje anémiu a heterofíliu. Koncentrácia olova v krvi stúpa na 20–50 µg/dl séra. RTG vyšetrením nachádzame čiastočky kovu v GIT trakte pacienta.

Pri pitve uhynutého jedinca nachádzame zelenohnedú mukózu svalnatého žalúdka, enteritídu, degeneráciu pečene a obličiek. Pri chronickej otrave je prítomná atrofia pečene, srdca, zväčšenie perikardu, zhrubnutie a zväčšenie žlčníka, depozity urátu v obličkách.

 

http://www.ifauna.cz/okrasne-ptactvo/clanky/r/detail/7657/voliery-pre-papagaje-a-ich-skryta-hrozba-intoxikacie-tazkymi-kovmi/ 

 

Zinok je prvok ktorý sa v tele papagája pomaly a dlhodobo akumuluje - tento proces je pomalý-chronický a nebadateĺný -po dobu niekoĺkých rokov. Dokazatelný iba rozborom krvi .

Alebo pri častiach šupiniek či predmetov /zips a pod / môže byť aj akútny dramatický priebeh .

V zahraničnej literatúre je veterinármi opísaná táto otrava ako  citujem " new wire disease" syndróm otravy z nového pletiva. Riziko sa zvyšuje faktorom čím menšia klietka tým viac bude papagáj nalepený na pletive a z nudy ho bude ožužlávať a okusovat.Hlavne velké druhy

papagájov so silným zobákom typu kakadu ,ara sú rizikovejší pretože oškrabanie a prehltnutie malého kúsku zinku či malej časti drôtu a ten potom dlhodobo intoxikuje telo papagája.

Ďalší faktor je "novota pletiva" teda ešte nové nezoxidované pletivo s vysokou koncentráciou zinku.

 

Ked teda už pozinkované pletivo musíme silou- mocou použiť tak nechajme rolu na záhrade vystavenú daźďu a poveternostným vplyvom aspoň 2  mesiace. Pomôže aj vykefovanie a poliatie octovým roztokom. 

 

Inak ani pletivo nemusíte použiť stačí mať klietku z obchodu ktorá po rozbore vykazuje tieto hodnoty - 2000 ppm olova a 145 ppm zinku a pruser je už "na ceste k vám ".

 

 

 

Pokial RTG preukáže prítomnosť kúskov kovu v žaludku a papagaj je v dobrom celkovom stave je možné pristúpiť bud k endoskopickému odstráneniu predmeru alebo chirurgicky.U menších častíc je možnosť použitia tkz chelatizačných látok. 

 

 

 

Niekto sa učí na svojich chybách ale múdrejšie je sa učiť a poučiť na chybách druhých a predchádzať im.

Aj takáto malá soška ktorá je z cínu bola osudná - stačilo malinké skúmanie zobákom a bolo po papagájovi ...veĺmi smutný a dojemný príbeh spojený s pátraním čo zapričinilo smrť papagája - dám sem link - stoji to za preloženie a prečítanie rozhodne.Tento článok s názvom olovené srdce - som čítal mnohokrát a vždy sa ma bolestne dotkne -asi preto že viem ake je to bolestne ked zomrie niekto koho mate radi -http://www.eclectusville.com/leadenheart.html

malé zahryznutie do nevhodného cínoveho materiálu je smrtiace...

Pitva preukazala v tele samičky eklektusa 19,5 ppm olova a povolena max hladina je 5ppm

Odkaz od majiteľky samice -citujem -

Starostlivo a dôkladne sa pozrite či okolo vášho domu sa nenechádza niečo také.

Prosím, nebuďte ako môj manžel a ja, hľadí smutne na prázdnu klietku s vedomím, keby sme dali niečo preč včas, alebo tým, že obetujeme par minút popozerať sa na police, znamenalo by to na šancu na život pre krásneho a  šťastneho  papagája † .

 

 

zášklby nôh a krídel - "toe tappimg "

 

Odstráňte zo stravy všetky pelety, vitamínové prášky, vitamaminizované granule sú často pridávané v niektorých zmesiach semien,  vitaminizované maškrty ,všetko čo obsahuje Spirulinu ,ľudskské potraviny, ako sú obchodné chlebové či rožkové zmesi, cestoviny, tavený syr, pizza, večera a ľubovoľnú položku potravín, ktoré obsahujú mu synteticky vyrobené vitamíny, konzervačné látky ani chemikálie akéhokoľvek druhu. Prečítajte si ingrediencie na obaloch starostlivo, aby ste sa ubezpečili, či  tieto položky  budú  totálne odstránené zo stravy.

Ciel je poskytnúť položky v strave v ich najprirodzenejšej podobe - iba dobre vyčistené a čerstvé alebo varené. Áno, Eclectus papagáje potrebujú vitamín A, najlepšie, keď ich vitamín A je dodávaný v prirodzenej forme beta karoténu.Syntetické vitamíny môžu narobiť problémy.Dole na videu vidieť tieto mimovolné zášklby nôh -niekedy býva to aj u krídel.

 

 

 

Eklektus.webjet.sk is gold certified