TOPlist

 

Vitajte v mojej myšlienkovej sieti

 

Po dlhej dobe sa pozerám na svoje stránky čo som vytvoril v práci doslova na kolene na technicky zastaralom počitači  a hlavne v časových pauzách ked nechodili zakazníci do obchodu.Preto pochopte že som nemal čas na nejaké mäkčene a dĺžne ...myslel som si že to opravím neskôr ale mať na to čas ,,, išlo mi o obsah ale chápem že aj forma by mala byť...

Písal som to lebo mám rád tieto zvláštne inteligentné operené bytosti ktoré každodenne vnášajú svetlo ,radosť a poznanie do môjho života. Neviem si predstaviť život bez nich bol by menej naplnený... Vlastníci týchto domácich miláčikov prirovnávajú vývoj ich správania k vývoju dieťaťa. Mne osobne pripomínajú deti v predškolskom veku . Papagáje sú vysoko inteligentné zvieratá - hlavne väčšie druhy - o tom každý kto ich chová vie a nepochybuje.

 

 

Dnes je extrémne drancovanie vdaka systemu kde pravidlá a zákony diktujú korporacie a zachovanie prírodných ekosystémov  je uplne na vedlajšej dráhe,,,Hlavná priorita je dnes zisk /profit / .Pôvodný domov týchto papagájov sú a konkrétne pre suroviny  pohladom obchodníka iba tovar - drevo,stromy ,palmový olej,nerasty a pridajte k tomu pašovanie a nelegálny obchod / a mnohým papagájom hrozí vyhynutie - niektoré populácie su už na hranici vyhynutia a chovatelia na celom svete môžu prispieť k zachovaniu papagájov aj ked nie v prirode tak aspoń v chove.Potešujúce je že tento druh nepatrí zatial ku kriticky ohrozeným ale takej  are spixovej už zvoni hrana obrazne. 

Papagáj je slovenský názov -označuje asi 327 druhov a 816 poddruhov.

Prečo tento papagáj druh eklektus ( výslovnosť e -klek- tus )  ? 

Bral som do úvahy rozpätie krídel aby preletel klasickou zárubňou bez újmy pri roztvorených krídlach a silu zobáku - sklony k ohlodávaniu dreva a nábytku -  miera deštrukcie dreveného nábytku / a aj to ako práši z peria - takzvaný " púder " a eklektus mi vyšiel  ako vhodný adept.

Poznámka-- dnes po 2 rokoch ked mi moja banda rozhryzla drevenu lištu na dverách a znicila topánky croxy a korkové papuče,ozobala penové rukoväte na bicykli a  plastove madlo dvojkolesovej taške na nakup a vo finale došklbala stoeurovku pohodenú na poličke na marne kusy ktoru mi nechceli v nbs banke zamenit za novú si už nemyslim že ich zobaky su priatelske k veciam v obývačke :-) O počte zničených rozžuvaných količkov na pradlo drevenych aj plastovych sa zmienovat ani nejdem ,,,

 

Slovenské jazykovedné označenie Ladniak krátkochvostý sa katastroficky neujalo a skoro nikto ho nepouživa a preto ho nepoužívajte ani vy - totiž vo svete ani medzi chovateľmi by ste sa nedorozumeli s takýmto prapodivným názvom ktorý vymyslel nejaký jazykovedec od stola...

Je to na zamyslenie niečo by sa malo s tým urobiť - ale slovo Eklektus /Eclektus / poznajú všade vo svete. Tento druh papagája je veľmi populárny vďaka svojej kráse, farebnosti peria a hlavne  povahe ktorá je veľmi mierna a priateľská. Nie sú nebezpečný pre rodinu a obľúbia si celú rodinu a nie iba jedného člena ako je tomu často u žakov.To že vas sem tam seknu zobakom do ruky v sebaobrane neznamena že su zakerný...Seknu vas iba v ojedinelych pripadoch a prst aj ked krváca ostane na svojom mieste je to iba mala ranka -ale sú aj druhy kde by som povedal že to môže byt niekolkonasobne horšie...

Keď si chcete pozrieť videá  tak nemci ho označujú názvom  Edelpapagei ,poliaci ho majú pod názvom Lora wielka ,rusi ho majú ako Благородный зелёно-красный попугай atd...Preto ak hladate videa v you tube použite anglické Eclectus Parrots ...

Musím ale povedať že každý druh je niečím jedinečný a má niečo do seba ale každý má aj nejaké "muchy" ktoré je dobré poznať alebo aspoň počítať s nimi...

Predpokladom úspechu nie sú iba peniaze ako sa mnohí domnievajú ale práve zozbierané znalosti a pravidelná starostlivosť o chované papagáje znásobená vytrvalosťou -je to beh na dlhú trať - veď každá činnosť ktorá sa má robit poriadne potrebuje určitý čas.

Preto je na nás kriticky zhodnotiť či budeme mať počas dalších rokov stále dostatok času a energie a samozrejme aj prostiedkov na toto krásne hobby ktoré ked nás celkom pohltí tak zistíme že sme chovatelia :-)

údaje a merania

 

Samce majú váhu v dospelosti priemerne 430 gramov / 388-524gr/

Samice priemerne vážia 452 gramov /od 383 -549 gramov

Dožívajú sa priemerne 50 až 75 rokov ale pozor - v prírode ! U uvedomelých chovateľov je priemer života 18 -28 rokov a rekordmanom v chove je žijuci zdokumentovaný eklektus ktorý sa dožil 40 rokov ale toto je výnimka z pravidla.

Počet vajíčok 2

Inkubačná doba je od 26 do 29 dní .Mláďatá opúšťajú búdku vo veku 11 až 12 týždňov.

Normálna telesná teplota je vyššia ako u ľudí- je medzi 39 a 40 stupňami Celzia.

 

Papagáje sú zvláštne stvorenia s vysokou úrovňou inteligencie .Nie sú to presné kópie ale naopak sú to originálne osobnosti - aj keď v rámci jedného druhu každý papagáj môže mať iné -"svojské"  povahové rysy podobne ako u ľudí . / To sa mi aj potvrdilo /. Keď budete mať nainštalovanú kameru tak môžete zistiť taku vec že papagáje  sa správajú uplne inak ked ste s nimi v miestnosti a uplne inak ked tam nie ste.

 

Hlavne som chcel podčiarknuť fakt že zaobstarať si takýto väčší druh eklektus,amazonan,žako.../ by si mali zrelý /dospelý/ ľudia po zvážení a čo už majú za sebou  nejakú skúsenosť aspoň s nejakým menším operencom ako napriklad andulka,zebrička,kakariky a vedia ako -čo chodí -majú vedomosti a skúsenosti .

Vlastniť takéhoto papagája z dlhodobého hľadiska nie je vôbec lacná záležitosť - nemozete ho mat v zime v nevykurovanej miestnosti pri piatich stupnoch  a mesacne mu musite zabezpecovat stravovaci rezim čo nie je zadarmo ...Pre deti ako vianočný darček-hračku-na starostlivosť absolútne nevhodný a zly nápad - jedine že by sa o neho staral skusený dospelý člen domácnosti.l

Zaobstarať si hneď  poprvýkrát  náročnejšieho papagája je odvaha... Ja síce fandím odvážnym ale musia byť pripravený lebo odvaha bez znalostí je bláznovstvo so zlým koncom.

Jedna vec sú ale internetové teoretické znalosti a druhá vec je vlastná prax.

Nie vždy všetko funguje idealne a preto ste tu vy ako pozorovatel a mysliaci človek ktorý nakoniec urobí rozhodnutia.Či boli správne ukáže čas.

Chov akýkoľvek papagájov a hlavne stredných a väčších druhov  nemôže byť braný ako recept na varenie. Dajte tam trochu toho a trochu toho - pokyny z kucharskej knihy tu nefungujú na to veľmi rýchlo prídete aj sami.

Veľa  " premenných " faktorov vstupuje do hry, vrátane vplyvov ako napriklad počasie, vlhkosť, strava, kvalita vody vo vašom dome, fyzická kondícia vtákov ,a mnoho ďalšieho.

Ak by boli chované s takou jednoduchosťou ako sliepky mali by aj  cenu sliepky / 8 € /- ale bohužial to tak nie je a ich cena je dosť vysoká -  pretože chov a hlavne odchov nie je taký jednoduchý ako si laik predstavuje.Spravne by som povedal že odchov je aj dosť komplikovaný - často aj ked máte párik - si tu partneri nesadnú.

Na ceste číhajú aj rôzne úskalia a aj choroby - im sa venujem letmo v osobitnej sekcii.

Ak sa rozhodnete pre chov v panelákovom byte - dobre si to zvážte.Chcete si z bytu urobiť malú zoo so všetkým nekonečným upratovaním tak v pohode ale pri mladatach do dvoch rokov zivota je krik este takmer na hranici znesitelnosti ale potom to príde...haha 

U staršich jedincov môže krik a hlasitosť znamenat vážny problém .Aj sused pod vami si chce oddychnut po nočnej smene a preto treba zvážiť tento faktor ktorý može zničiť dobré susedské vzťahy. Ja to riešim zavretými oknami ale ked oni počuju nejaky vonkajší zvukový podnet tak škrekotom davaju najavo že je to ich teritorium preto oknom vetram iba nevyhnutne dlho a horšie je to na chalupe kde ale iba v istom časovom useku dna - vychod a zapad slnka alebo ked sused kosí kosackou tak jačia že vytáčajú dôchodcu čo ma chatu 40 metrov daleko.

Ked nášmu Maxovi a Vikine obrazne povedané prepne na zasklennom balkone na 9 poschodi je ho pocut dostatocne na chodniku pred domom a to je dovod aby ste boli jedným z bodov na domovej schôdzi preto dnes zastavam nazor že do panelaku nie ibaže by boli všetci obyvatelia vaši dobrí kamaráti .Utopia ja viem :-)

 

Prečo nie je panelák ideálny ?

Oni majú totiž viac hlasových polôh - od nežného detského ticheho džavotania až po rezonujuce fortissimo s 70 decibelmi ktoré sa odráža od stien a trhá uši. Mojich najviac rozčulujú za oknom letiace holuby a ked niekto stoji za hlavnými dverami a šramotí -napriklad ked tam umyva domovníčka dlážku.  Potom nasleduje už iba vysvač,mixer a vrtačka...

 

Všetci vieme ako sú nevhodne akusticky spojene železobetonové panely ktore výborne "vedú" zvukové vlny priamo k susedom.

Moj skrieka najviac hned rano pri východe slnka - napriklad teraz v zime je to o pol siedmej ráno pro spustených žaluziach ktoré to odďalujú a chce nové jedlo v miske a otvorit klietku aby sa preletel.Rada je taká že už vecer je treba spustit zaves alebo žaluzie aby ste si vy aj susedia mohli pospať aspon do siedmej hodiny.

 

Ked si pozriete cenniky akustickych obkladov tak zistite že cena za papagája bola nič oproti zvukovej izolácii .

V jednej internetovej diskusii o hluku v paneláku kde si mladý kúpil bicie a ostatný diskutéri mu radili ako má odhlucnit steny bytu mu jeden vtipálek trefne napisal poznámku - citujem - nájomný vrah by ťa vyšiel lacnejšie...

 

 

  Treba si ujasniť učel držania papagája

           Je dobré mať pred kúpou jasno v tejto otázke .

Buď možnosť  A alebo B

 

 

 

 A / ako domáci pet maznáčik - kde sa tešíme s každodenného kontaktu - tu vzniká interakcia medzi papagájom a človekom - a papagáj bude navyknutý na ľudí - je zvyknutý na ruku a nebojí sa a komunikuje lebo počuva a napodobuje ľudskú reč....je psychicky značne naviazaný na majiteľa a obyvateľov domu...Zviera je vnimave a papagajovi urobime akysi "ludský odtlačok" vtlačime mu do jeho spravania svoje "ľudské vzorce" namiesto reakcii divokeho nesputaneho vtaka  prebera iné naučené modely ktore sú akousi interakciou medzi človekom a zvieraťom.

 

Ďalšie nemalé úskalie chovu v byte je nedostatok slnečneho žiarenia . Prirodzené slnečné svetlo je vynikajúci dezinfekčný prostriedok, zabíja huby, baktérie a vírusy. Slnečné svetlo uľahčuje proces, pri ktorom sa vstrebáva vápnik. Slnečné svetlo spolu s dažďom môže prispieť ku kvalite peria  papagájov. S nedostatkom slnečného svitu idú problémy -denné svetlo s plnym spektrom je ich hlavným zdrojom vitamínu D3 .V sezóne by mali byť na slnku a nie za skleneným oknom - aspoň 2 hodiny denne. Je mylná predstava, že slnečné žiarenie sa dá nahradiť vitamínami .Maximálne v zime vieme použiť žiarivkove trubice naplnené halofosfátovou zmesou ktorá vyžaruje 12%UVA a 2,4%UVB napriklad od značky Arkadia - ale treba použiť špeciálny elektricky predradnik miesto klasickeho aby moc svetlo nekmitalo - papagage totiž vidia uplne inak ako človek a kmitanie vidia okom ./oni toriž vidia úplne iné sprektrum  ako my ľudia /.

Ked naozaj chceme domáceho "maznáčika" tak je dobré aby ho chovateľ vybral z búdky vo veku 5 týždňov a ručne ho dokrmoval až do odstavenia .Takto má papagáj úplne iný vzťah k ľudom a ušetrí to veľa času ako by sme inak krotili a zvykali "divokého" papagája na ľudskú prítomnosť.

Ďalšie riziko je nasledovné - papagáj nepovažuje samičku za partnerku ale upne sa na človeka. A takto fixovaný na človeka -namiesto dvorenia samičke vam prebera vlasy a vyvrhuje potravu - my ho obrazne povedané svojim rozmaznávaním totálne "skazíme " pre chov .Samičku si samec ani nemusí všimať a je mu ukradnutá lebo vy-človek- ste pre neho partnerom. Obrazne - ked je papagaj sam medzi ludmi pár rokov ako jedináčik tak má narušenú identitu a chýba mu socializácia /pobyt v hejne svojho druhu/ - a ludi považuje za vlastne stádo akoby za "svojich ľudí" --a toto môže / a nemusí / vyvolať problém /napr. šklbanie peria a pod /.Papagáj potom nevie pochopit svoju identitu- citi sa ako " opereny človek " - je trochu vyvedený z konceptu a stašne fixovaný na človeka čo mu môže aj dávať najavo zvukovým vydieraním,šklbaním peria a pod...Problém je aj potom ked zrazu nemáme toľko času na kontakt s ním.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

B/ ako papagáj do chovu - Nechceme v tomto prípade urobiť z papagája maznáčika a rešpektujeme jeho identitu a preto do nej nezasahujeme .Chceme mať potomstvo a zostavujeme páry - a tu je žiadúce aby bol "divoký " a s s chovateľom mal menší kontakt iba počas krmenia vo voliere v záujme odchovu ho moc nevyrušujeme a hlavne nechceme aby bol závislý na našej osobe aj ked ho krmime a upratujeme chovateĺske zariadenie.

Chceme mať potomstvo.Sledujeme a vyberame vhodné páry .Pozorujeme či samica sedí v budke -sledujeme či su vajíčka oplodnené presvecovaním -sledujeme samicu a mladé / dnes aj webkamerou v budke  / a ked sa niečo prihodí treba suplovať rodičov - od automatickej liahne a končiac nutnosťou krmiť v pravidelnych intervaloch / hadičkou či lyžičkou/ cez deň aj v noci :-)

Teda to je buď odchov pod rodičmi alebo ručne odchované..Pri chove vo volierach viac škriekajú - sú dosť hlasitý - ako divoké vtáky.Pri tomto si postupne zabezpečíme techniku-liaheň vajičok alebo aj klimatizovanú odchovnú jednotku. Aby ste si ale mohli predstaviť čo to je ručný odchov - stávanie v noci ku krmeniu tak sem dam informačné časy krmenia na ilustraciu- ako často vstavat k eklektusom.Pri prečítaní časov kŕmenia pochopite celkom isto prečo má eklektus takú cenu akú má.

vek                         interval krmenia

1-2 týždnov            každé 2 hodiny

3-4 týždnov            každé 3 hodiny

5-6 týždnov            každých 5 hodín

7-8 týždnov            každých 7 hodín

9-10 týždnov          každých 12 hodín

Takže odchov vyžaduje veľa obetavosti a úsilia...O zostavovaní párov a celková problematika párovania od známeho chovatela a publicistu Tony Silva  /ale je to v angličtine /LINK JE TU http://www.parrotsdailynews.com/q-a-is-it-better-to-breed-eclectus-parrots-in-pairs-or-in-a-colony/#comment-21352

a tu je dalsi zaujimavy link ktorý sa oplatí prečítať či preložiť -v závere sú unikatne rady a pozorovania pri tvorbe páru -- pekne napísané od Carolyn Swicegood, z časopisu Watchbird https://journals.tdl.org/watchbird/index.php/watchbird/article/viewFile/1725/1702

Tu je veľmi zaujimavý experiment od Dale R. Thompson --eklektusy chovane vo dvojiciach nepriniesli očakávaný efekt -znesene vajička boli neplodné ale ked boli všetci (4 až 5 párov) chovaný v kolónii vo velkej voliere plnej bidiel oddelených iba menšou  predelovacou doskou a hniezdiacich budok kazda samicka mala potomstvo.odkaz je tu -http://www.eclectusville.com/colonyeclectus.html

O eklektusoch má unikátne vedomosti aj tento pán menom Graham Taylor ktorý má svoj chov ale aj skusenosti s ich pozorovaním vo voľnej  prírode.Publikoval aj nejaké knihy ktoré mali pozitívny ohlas u odbornej verejnosti .Tu je link na jeho stránku v angličtine -http://eclectus-parrots.com/nesting-requirements/ 

A ako vyzerá harmonický pár ktorý má predpoklady k hniezdeniu ???video dole dá odpoveď.

 

A TOTO JE PRESNÝ OPAK - DISHARMONICKÝ PÁRIK -  ODKAZ https://www.facebook.com/edelpapageien/videos/638286309683080/ 

 

 

 

 

 

 

Nikdy by som si nebol predstavil že práve ja budem vlastniť takého bezpochybne zaujímavého papagája .Každým dňom sa niečo nové učím a dozvedám - a je to zaujímavé sa vcitovať do duše opereného zvieraťa.Človek potom vníma veci ktoré si predtým nevšímal  - vidí veci "inými očami".

na obrázku je konopné lano veľkého priemeru u okna --zábavný "park" pre nášho Maxa

Chcel by som ešte podoktnúť že tento druh sa viac hodí do veľkej externej voliéry pri rodinnom dome  ako do panelákového bytu  - ale dá sa aj to len treba viac úsilia a tolerancie a často aj tolerancie susedov k hlasovým prejavom .Nehovorím že často sa zvukovo prejavuje - hlavne prvý rok je to anjelik ale keď spustí tak by zobudil aj mŕtveho ale chvalabohu nebýva to často ...Ak je niekto prehnane háklivý na poriadok a rád má dokonalú čistotu a  nemal by mať v byte takéto zviera lebo sú to dosť veľký " bordelári" .Vysavač a časté zametanie to druhá odvrátená tvár exotiky :-)Moja prvá vec po navrate z práce je zametanie a menenie novin v šuflikoch klietky - vymena vody a pod...po cca 2 rokoch začnú okusovať aj nábytok- treba aby boli po vypustení z klietky pod dozorom ak nemáte chovateľskú voliéru.

 

My sme mu obetovali obyvačku ,halu, 1 izbu a kuchynu končiac balkónom- lieta cez obývačku  do haly a plynule cez dalšie dvere do dalšej izby ktoru používame na sušenie prádla - a pristane na lane u okna --- dole máme dva sušiaky na prádlo ktoré mu nevadia a preletí ponad ne k oknu .Miesto slova obyvačka použivame vyraz vtačia izba.Kuchyna na stole a poličkach je plna zrnin najrôznejších typov až po oleje a veterinarne preparaty takže kuchynu až tak nepripomína,,,Takže určitá symbióza prebehla - ale my sme sa prisposobili opereným banditom a nie opačne .

Samozrejme je na volno pustený iba počas našej fyzickej prítomnosti v byte !Často sa stalo že sa drápkom zasekol na záclone alebo na klietke kde bola mreža vsunutá do vyvrtanej diery a po kriku ho bolo nutné jemne vyslobodiť - preto treba nejaký aspoň minimálny dozor.

Maxo sa vypracoval do takeho levelu že ked počuje šušťanie nákupu tak sám priletí do kuchyne alebo sám vletí do otvorenej druhej klietky na balkóne ktorá má otvorené dvierka aby si vychutnal amaterske cuvanie nejakej zlej vodičky  alebo aby pokecal s havranmi.Pol hodinu zvukovych prejavov susedia zvládnu ale snažím sa o toleranciu lebo niektoré zvuky sú rozsahom unikátne.Od jemných nežných zvukov 2 ročného dieťaťa až cez pískanie až po všadeprenikavé zvriesknutie ktoré počuť odhadom na pol kilometra. Zatiaľ takto škrieka iba vonku - v izbe sú jeho hlasité prejavy spojené iba ráno s východom slnka - väčšinu dňa je tichý.Dokonca v hale má na vešiaku svoju pozorovaciu stanicu kde nás "šmíruje" a zisťuje kde sme...Niekedy totiž hlavne po nákupe jedla sa správa ako "žobrák" a stašným štýlom žobroní o kus jedla -ľudske jedlo striktne nedávam .Poznám prípady kedy chovateľ neodolal a častým krmenim jedlom  určeným pre ľudí /slane,sladke,udeniny / odpisal papagajovi obličky - ale to sa prejaví až po dvoch rokoch.

 

Toto dole je iba približný nákres od ruky-- hala je širšia a izba na sušenie dlhšia---iba na ilustráciu. POZNÁMKA (doplnenie )--ale tento náčrtok platil iba prvý polrok !!!Teraz mám dve klietky otvorené - jedna je na presklennom balkóne a on si do nej sám zaletí keď chce pozorovať autá a chodcov na ulici.Jednoducho preletí cez obývačku , halu , kuchyňu na balkón a keď má toho dosť ide naspäť.Stručne povedané lieta po celom byte ale má vyhradené pristávacie bidlá v jednotlivých miestach v byte kde potom upratujeme.

Takže jeho preletová dráha je  cca 11 metrov prelet  --od okna -1izba-hala-2izba- Som si vedomý toho že toto nie je možné u každého obetovať toľko miesta ale myslím si že na panelák je to výborné.

Keď sme mu umožnili lietať najprv bol trocha zadýchaný ale počas mesiaca sa vypracoval na majstrovskú úroveň -- hlavne ked nemám ráno čas lebo mám ísť do práce a chcem ho zavrieť do klietky akrobaticky uniká vycibrenou taktickou akrobaciou a vie vytušiť kde ho chcem chytiť --ked ho čakám na stoličke vo výške tak ma pekne podletí a naopak.

Teraz je už taký majster že mi pristane na hornej hrane otvoreného noteboku - hlavne ked niečo robím večer pre firmu a chcem pokoj ...

 

Pri chove vo voliere treba nevyhnutne mať dobre tepelne izolovaný zálet- v zime by teplota by nemala klesnúť pod +15 stupňov celzia./ tu záleží na mnohých okolnostiach a otužilosti ...ale mladych vtakov by som pod plus 10 nedaval vôbec dlhodobejšie von - niečo iné je držanie v profesionálne vyrobenom chovnom  zariadeni ktoré sa dnu vykuruje termostat stráži teplotu a kde ked sa mu chce vyleti cez malé okienko k tomu určené /takzvana vyletova exterierova cast klietky / a ked je mu zima vrati sa vletovym otvorom do vykurovaneho  záletu. Takže výlet a zálet .

Inak starší vtáci dvojročný a viac sú odolnejší voči nizším teplotám o trosku viac ako mladý vtáci ale celkovo by som experimenty nerobil. .

Bohužial Maxo na fotke dole - sa naučil odkolíčkovať všetko a teraz ked sušíme prádlo a je tam kolíček tak zaručene skončí na zemi prádlo aj kolíček ktorý ešte zobákom rozloží na 3 časti ...Už kupujeme iba drevené a pri sušení prádla zatvárame dvere...

 

Každopádne Eklektus sa radí medzi papagáje s dosť slušnou inteligenciou a aj dosť vysokým nárokom na zloženie stravy a aj na veľkosť klietky. Keď je chovaný sám tak aj na pozornosť a záujem . Jedným slovom starostlivosť.

Je to radosť mixovaná s povinnosťami  - teda radosť a starosť spolu súvisia ako jing a jang.

Skúsení majitelia Eklektusov  vám povedia, že pri  ich tichom a pokojnom správaní je  zvlášť ťažké odhadnúť mieru ich spokojnosti v zajatí alebo chorobu ale treba ich pozozovat.

Doteraz si pamätám že ked som sa rozprával z jedným nemenovaným špičkovým chovateľom tak mi povedal jednu vetu : "stav papagája je vizitkou chovateľa " a až teraz plne chápem čo tým chcel povedať a hlavne ked čítam v akom zlom stave sa dajú tieto papagáje kúpiť.

Správanie papagája zaleží aj v značnom množstve na majiteľovi a na tom ako sa k nemu správa.Nemajú príliš v láske hlučných a nevyvážených ľudí a vyhovujú im skôr pokojné a mierne  povahy ktoré robia "ladné" pokojné pohyby v ich blízkosti alebo inak povedané papagáj dokáže vycítiť čo z vás vyžaruje a vie vyhodnotiť či ste pre neho hrozba alebo nie...Ale keď si vás obľúbi tak je ako lepidlo-neviete sa ho zbaviť.

 

Je ako "lepidlo" na toho človeka ktorého si obľúbi a prilieta pri jedle ,čítaní a dokonca aj na rameno do vane...

tieto dvere sú už dosť obkúsané- ako vidieť drevotriesku miluje...

 

Papagáj neomylne vycíti či máte predním strach alebo vycíti vaše pochybnosti a neistotu,vnutornú nervozitu a nepohodu alebo opačne - radosť,dobrú náladu a pozitívne pokojné vyžarovanie istoty.

Zaobstarať si zviera a nezabezpečiť mu základné potreby to je morálny zločin, a podaktoré zvieratá fungujú na neomylnej intuícii -vnímavosti - a vedia človeka "prekuknúť" a verte že je veľa prípadov kedy papagáj cíti k svojmu majiteľovi neprekonateľný odpor a je veľmi ťažké to zmeniť.Často končieva toto spolužitie úhynom.

.

Papagáj ktorého domovinou je Nová Guinea alebo okolité ostrovy /Moluky/.Ich hniezda sú dosť vysoko v korunách stromov - asi 20 -30metrov nad zemou .Zaujímavosťou u týchto papagájov je, že samec a samička sú úplne odlišne zafarbení. Samček je  výrazne zelený /maskovanie sa medzi listami stromov /s výrazným oranžovým  dosť zahnutým zobákom a samička červeno-fialová s čiernym miernejšie zahnutým zobákom - to je prvé čo si na nich všimneme- sexuálny dimorfizmus - akoby spolu farebne a tvarom zobáka nepatrili ...Preto až do začiatku 20-teho storočia boli tieto papagáje považované za dva rozdielne druhy.

 

Vo voľnej prírode sa vyskytujú v tropických dažďových pralesoch a monzúnových lesoch kde je relativne vysoká vlkosť vzduchu . 

Hniezdia v dutinách stromov a dobre šplhajú. Ich potravou bývajú rôzne bobule,divoké figy ,palmové orechy ,pupene a listy zo stromov, ovocie ,,,Skonzumujú aj  trochu kôry zo stromov a v ich jedálničku nechýba v malom množstve ani živočíšna zložka - napr. chrobáky lezúce po kôre,húsenice ,jašteričky a pod...

Ak by som mal v stručnosti charakterizovať povahy samca a samičky tak by som to zjednodušene povedal asi takto: samička je tá dominatnejšia "pani generálka" ktorá "sekýruje a naháňa  samca "a je  schopná mu vyžrať misku s krmivom a jeho odohnať Ona určuje kde môže sediet samec teda aspon u nas je to tak ...Ale samozrejme nie vždy --- sú aj milé prítulné samičky to záleží na okolnostiach a každý vták je jedinec .Myslím jeho jedinečnosť ,prejav a vlohy .

Nehovoril som ešte o rozdielnom postoji pri sedení - samec je viac vystretý v chrbtici a samička je viac naklonená a ako sa povie ľudovo -" samica má nizko posadený podvozok " lebo jej primárna úloha je zahrievat perím vajíčka pri sedení.

Samička je viac háklivejšia na svoje uzemie ktoré si bráni hlavne v dobe hniezdenia.

Naša samička si brani svoju klietku dosť vehementne a rázne - nebol by som povedal že v takom malom tele sa skrýva taký silný bojový duch.Moja samička Viktória je taká dominantná že tým až stresuje samca Maxa...Ten má z nej rešpekt až strach ked zavrčí tak sa radšej zdekuje na iné miesto.Par krat neustupil a skocil zhodeny na dne klietky...Taktiež niekedy nenechá na seba len tak ľahko siahnuť ak ona sama nechce...

Samec je oproti nej  maznáčik - dobráčik od kosti - dodávateľ jedla - "kŕmič" ktorý sa tak dvorí svojej vyvolenej že vyvrhne trocha jedla aj pre ňu.

Len často sú problémy že si on a ona nesadnú a samec ak sa pokúsi o párenie je zbitý a napadnutý v tom lepšom pripade samičkou v tom horšom je závažnejšie poranenie. Pri neharmonickom páre môže samička samca fakt nepekne doriadiť a preto sa  hovorí že treba vytvoriť "harmonizujúci  pár " čo sa ľahko povie ale horšie vykoná.

Ako priklad je jeden nemenovaný český chovatel ktorý má tri páry !!! -ale  odchováva mu iba jeden párik lebo ostatné dvojice neharmonizujú spolu - to je ako u ľudí - kde nie je iskra tam nie je potomstvo :-)

Vo svojej domovine si samička vyberá kandidatov a má veĺký výber.Cely ich život sa v prírode riadi skupinou kedy napriklad pri výchove mláďat asistujú aj iný členovia hejna

Skúsený chovatelia preto ak chcú odchovávať tak si zadovážia troch eklektusov - jednu samičku a dvoch samcov.Po nejakej dobe aj ročnej pozorujú ako prebiehajú vzťahy medzi nimi a vidia že samička si uprednostnila jedného viac - a vtedy môžu utvoriť ten harmonizujúci pár.Inak na párenie sú pripravený tak od cca  3 rokov.

Zobák sa samcovi postupne vyfarbuje z hnedastej  do oranžovo - źltej a tento proces trvá cca 3 roky .Pri mladých samcoch vidíme na koreni zobáka čierno-hnedasté pásiky .Taktiež okolie oka u samca v prvom až druhom roku je hnedočierne potom bude oranžové.

                                                                                               

pár slov o svetle a videní papagájov

 

   

                                                                                                       

Vlnové dĺžky svetla UVA sú vlnové dĺžky medzi 400 - 315 nm .To je v fialovej časti spektra a mimo možnosti videnia u človeka. My -ľudia -máme tri tyčinkovité bunky v oku, ktoré nám umožňujú vidieť okolo 1- milióna farieb. Papagáje môžu vidieť okolo 100-miliónov farieb vrátane tých ktoré vnímajú v UV sperktre. Inak človek vidí čierne perie a papagáj tam, vidí svojim "tetrochromatickým videním " farbu čo je zázrak prírody ktorý nie je celkom pochopiteľný a na túto tému bolo napísaných niekoľko desiatok vedeckých štúdií.Za všetko môže fakt že papagaje majú v oku štyri druhy kuželiovitých buniek oproti človeku ktorý ich má tri.

.

Expozícia UVA tiež pomáha na vyvažovaní "dobrej chémie v tele" a samozrejme aktivuje tetrachromatické videnie, čo umožňuje dobrú vizuálnu komunikáciu medzi papagájmi.

UVB spektrum  je nevyhnutné pre život - je  to "spúšťač"  reakcií vnútri tela, napríklad produkuje a udržiava aktívnu hladinu vitamínu D3. Vitamín D3 okrem iného základného použitia je aj katalyzátor pre absorpciu vápnika, ktorý je nevyhnutný pre kosti a vnútorné zdravie orgánov a samozrejme na produkciu vajec.

 

Samičky majú silný materský inštikt - aj v chove v zajatí kde budú neustále hľadať priestor pre možnosť hniezdenia /lezenie do skrine ,šuflíkov a priestorov pod nábytkom a videl som fotku ako samička vliezla do bubna pračky - pripomina to vydlabaný kmen stromu...Pri tejto činnosti je viac majetnícka a útočnejšia ako samec. Takže jednoznačne je väčší  maznáčik samec ktorý je mierumilovný a bez obáv si ho pustím na milimetre od oka či ucha -viem že bez príčiny nekúsne.Samička je taktiež maznačik ale zobákom vie seknúť častejšie a je náladovejšia .

Nepatria medzi bojazlivé papagáje - práve naopak. Sú veľmi inteligentné a stále pozorne sledujú svojho majiteľa a všetko čo robí. Strašne radi všetko skúmajú z betpečného miesta.

Tieto  papagáje majú špecifickú vôňu a mnoho ľudí tvrdí, je to príjemná vôňa - moja priatelka hovorí že vonia "ako medík " a rada k nemu privoniava ... nie je to  ako u  iných papagájov zápach. Je to vôňa sladká ako med alebo pižmo . Zápach či  vôňa môže mať tiež veľa čo do činenia s  našim subjektívnym vnemom čuchu. Ak  Eklektus zjedol kúsok ovocia potom spravdepodobne má sladkú vôňu , Viac osiva a peliet v strave môžu dávať pižmový zápach.

Ešte jedna vec -- neprášia skoro vôbec takzvaný puder --biely prach z pokožky--- majitelia žakov by vám o tom vedeli hovoriť.Občas nejake vytrhnute prachové perie sa vznáša vzduchom ale povedal by som že alergikom bude tento druh vadiť asi najmenej .Pri chove v byte kde žijete by som odporučoval vzduchový filter a zvlhčovač a urobíte dobre nielen papagajovi ale aj sebe.Teraz iba doplnim s odtupom času - v izbe kde budu papagaje sa bude fakt omnoho viac prášiť a nič sa s tým nedá robiť jednine viac zametať a mokrym uterakom zotierať častice pierok,jedla,prachu...a pomaha filter vzduchu a pravidelne prevetranie.

 

 

 

Rozptyl jednotlivých izolovaných kolónií eklektusov  na mnohých vzdialených  ostrovoch  dospel k vývoju množstva poddruhov .Pokial nemáte vtáka z odchytu tak je problematické venovať čas určovaním druhu lebo často sú u nás tak navzájom prekrížené že je to oriešok aj pre odborníka.

Bol som u skuseneho chovateľa a pýtal sa ho na rozdiely.Povedal že u samca je to jenoduchšie určiť ako u samice.

 

Tu je dokaz na určenie podla fotografie - http://www.parrotsdailynews.com/how-to-identify-ecletus-parrot-subspecies-part-iii/

 

Tu je odkaz na  určenie podľa peria  -  http://eclectus-parrots.com/tail-feather-identification/

 

Tu je odkaz určenie podľa dúhovky a hlavy - http://eclectus-parrots.com/identification-of-subspecies/ 

 

 

 

 

 

 

Rod : Eclectus (Wagler 1832) - Eklektus

 

Druh:

Eclectus roratus (P.L.S.Müller 1776) - eklektus rôznofarebný

 

Eclectus roratus roratus (P.S.L.Müller 1776) - eklektus rôznofarebný seramský

 

 

Eclectus roratus vosmaeri (Rothschild 1922) - eklektus rôznofarebný halmaherský

 

 

Eclectus roratus cornelia (Bonaparte 1850) - eklektus rôznofarebný sumbský

 

 

Eclectus roratus riedeli (A.B.Meyer 1882) - eklektus rôznofarebný tanimbarský

 

 

Eclectus roratus polychloros (Scopoli 1786) - eklektus rôznofarebný novoguinejský

 

 

Eclectus roratus biaki (Hartert 1932) - eklektus rôznofarebný biacký

 

 

Eclectus roratus aruensis (G.R.Gray 1858) - eklektus rôznofarebný aruský

 

 

Eclectus roratus macgillivrayi (Matthews 1913) - eklektus rôznofarebný austrálsky

 

 

Eclectus roratus solomonensis (Rothschild and Hartert 1901) - eklektus rôznofarebný

 

šalamúnsky

 

Eclectus roratus westermani (Bonaparte 1850) - eklektus rôznofarebný Westermanov Eclectus infectus  (Steadman 2006) - eklektus polynézsky

 

 

poznámka

na Slovensku a v Čechách sú aj tak rozšírené iba  poddruhy Eclektus

solomonensis, polychloros a vosmaeri takže nemusíme "objavovať ameriku" a častokrát aj medzi sebou prekrížené...

 

 

Maxo v mladšom veku /4 mes / po výdatnom osprchovaní.../na fotke dole /Sprchovanie by malo byť podporované na takmer dennej báze.Pri príliš suchom vzduchu sú nervózny - viac sa škrabú a preberajú perie - svrbí ich pokožka a trpia pľúcne vaky.

Prinajmenšom by mali byť kúpať  jedenkrát týždenne. Ak sa bojí sprchy tak aspoň mechanickým ručným orosenim pier a pokožky z bežného rozprašovača .

Dajú sa kúpiť rôzne zmesi na rosenie - ja používam zmes destilovanej vody a malinko zmiešam z vyťažkom z aloe vera ale v takom pomere aby som mu tým nezalepil perie.Aloe napomaha proti svrbeniu pokožky hlavne pri preperovaní. Sprchujem ráno či na obed -- večer nie--- aby mal čas vyschnúť.

Po sprchovaní nepoužívame fén -jednak preto že niektoré fény môžu mať teflonovu vložku a za druhe priliš horuci vzduch vysušuje jemnú kožu papagája a nerobí dobre jeho imunite.

Poznámka- u nás majú už taký režim že počujú že umývame riad - samica Viki si sama doletí a pristane na vodovodný kohutik tam sedí a vtedy prepnem na studenú vodu lebo ona sa najprv zobákom trocha napije potom sa nečechrá a roztahuje krídla pod prudom vody kde sa čechrá a odstrekujuce kvapky vody jej očividne pôsobia radosť. No Maxo takto neprilieta toho musim manualne vlozit do vane a jemne osprchovať - jemne a hlavu najmenej .

s

 

 

mokrý osprchovaný Maxo v mladšom veku - vtedy mal ešte tmavé oči .

  

Eklektus papagáje sú vitálne a zvedavé a nutne potrebujú každodenné cvičenie --hru s hračkami --a dostatok hračiek /podnetov/ Myslím širokú škálu hračiek, hier aby mali čo robiť, aby zmiernili nudu a nesedeli potom ako sfinga s polovytrhaným perím na bidle. Pri nedostaku podnetov a vystaveny dlhemu pobytu v malej nevyhovujucej klietke hrozi zmena psychiky k horšiemu...Medzi hračky by malo patriť aj nejake veci na žuvanie či ostrenie zobáka---môjmu velmi dobre robi dať do klietky hrubu bazovu /aj čerešna,jablon... / čerstvo odrezanu palicu s kôrou a tu do pár dní s radostou odkôruje . Najväčšiu radost mal zo suchej vysusenej silnej palice z brezy ktoru prepolil za tyžden na dva kusy.Super si tak zabrusuje zobak ktory nesmie byt prerasteny .Veci, ako hračky, interaktívne hračky a hračky ktoré kladú "odpor" a pri ich rieśení sa musí použiť aj dôvtip su tie pravé. To má rád keď chvíľku musí s nejakou hračkou zápasiť /odmontovať .otvoriť,zhodiť, odskrutkovať.../ teda nejaká hračka -predávajú sa v zahraničí pod názvom inteligence toys - teda na cibrenie inteligencie.

Velky pozor na zvončeky u nas casto predavane v chovatelskych obchodoch-zoberte kombinačky a demontujte ich uplne alebo aspon demontujte tu cast co je vo vnutri a udiera - neviem ako sa to vola no nazvem to udernik -ale to moze prehltnut. Ak zvonec tak takýto -dam fotku -tam to určite nevylomí a zvoní to...

akrylovy obal so zvončekom

 

 

 

 

 

 

 

 

Ja som objavil v Nemecku jeden dobrý obchodík s veĺa hračkami na báze akrylu alebo dreva ktoré rozvíjajú inteligenciu.Prečo v Nemecku ? Lebo k nám sa vozia iba tie lacnejšie a nie je tu dobrý výber a za druhé tá istá vec je tam minimálne o 20 -30% lacnejšia vdaka menšej Dph... Kto je technicky zručný a má čas si niektoré prírodné hračky z dreva a kože môže vyrobiť aj sám okrem tých z akrylu... Takisto hračky na vyvoj pohybu - lanove a rebrikove - zavesne špiraly alebo hojdacie su tie spravne len treba dať pozor na to že príliš veľa lán nie moc dobre pre riziko zapletenia sa či uviaznutia ...

Medzi špecificku formu zábavy rátam počuvanie hudby --- a napodobovanie hudby --- vydávanie zvláštnych zvukov. počas hudby. Ked idem na dlhšie do práce nechávam pustené rádio /nie veľmi hlasno / na stanici kde sa vela rozprava a je aj hudba . Maxo má rád silne hlasy- silne vokaly a je jedno či je to Adele alebo Kamil Strihavka/ Zeme vzdalena/ alebo operny spev /Carmina Burana /a pačia sa mu aj pestre zvuky hudobných nástrojov a syntetizatorov /Peter Muk / Neraz sa stalo že počul ako malý chlapec na notebooku počítačovú hru -Mafia a iba pri zvuku policajnej sirény začal sťastne škrekotať a tak isto ked pozerá z okna tak ho strašne zaujímaju okrem vrán aj smetiarske autá- oni ked cúvajú používajú výstražný zvukový signál ktorý sa mu páči. V českom obchode mali na predaj Eklektusa ktorý presne napodoboval hasičskú sirénu ...Schopnosť rozprávať alebo vydávať zvuky je individuálna záležitosť a skôr ako od jedného roka ju neočakavajte ale dá sa podporiť napr. počúvaním rádia  - rozhovorov-hudby a podobne v normalnej hlasitosti .Samozrejme že nemôžme hlasový prejav porovnávať so žakom - tomu sa nič nevyrovná - ale aj konzervatívne správanie žaka má svoje "muchy " a o tom sa moc nepíše .

Ešte malá poznámka - je lepšie ak mi v byte papagaj vykrikuje formou pískania či napodobovania ľudskej reči či mumlaním ako keď vykrikuje ako divoký papagáj hlasitým hrdelným škrekotom.Mám teraz samičku čo bola vo voliere u chovateľa spolu s 80 timi papagajmi rôznych druhov a tá keď začne škriekať tak to stoji za to...odpozorovala to asi od nich divoška...Zato Maxo je odmalička s nami a ked chce pozornosť tak píska alebo vydáva zvuk ako dieťa a to je ďaleko lepšie...

 

 

už nie mokrý v klietke

 

 

 

cca. dvojmesačný Maxo -- jeden z tých dvoch v škatuli z hoblinami       

 

Eklektus.webjet.sk is gold certified